Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 23.05.2017

Mieszkania Plus: na gruntach Poczty Polskiej może powstać do 1,8 tys. lokali

Przedstawiciele BGK Nieruchomości i Poczty Polskiej podpisali we wtorek wstępne porozumienie dotyczące przekazania przez Pocztę na potrzeby programu Mieszkanie Plus pięciu działek: dwóch w Warszawie, a także we Wrocławiu, Grudziądzu i Rybniku.
Posłuchaj
  • Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński: na umowie skorzystają zarówno przyszli lokatorzy jak i właściciel gruntów (IAR)
  • Prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski: strategia spółki zakłada wsparcie inicjatyw państwowych, takich jak Mieszkanie Plus (IAR)
  • Prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz: porozumienie jest pierwszym krokiem w kierunku realizacji inwestycji (IAR)
Czytaj także

Na działkach Poczty Polskiej może powstać od 1,3 do 1,8 tysiąca mieszkań - powiedział prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. Paweł Skoworotko, członek zarządu Poczty Polskiej dodał, że Poczta ma ponad 2 tys. mieszkań, które także można włączyć do programu Mieszkanie plus.

Umowa zakłada możliwość poszerzenia porozumienia także o kolejne lokalizacje.

"Dzięki współpracy z Pocztą Polską mamy szansę na komercyjnych zasadach pozyskać doskonale zlokalizowane grunty, znajdujące się zarówno w największych polskich miastach, jak i w mniejszych miejscowościach, które mają dynamicznie rozwijający się rynek pracy lub doskonałą komunikację z centrami metropolii" - powiedział cytowany w komunikacie prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz.

"Porozumienie jest wstępem do przeprowadzenia szczegółowych analiz poszczególnych gruntów zgłoszonych przez Pocztę Polską" - sprecyzowało biuro prasowe BGK Nieruchomości (BGKN). We wtorkowym komunikacie dodano, że "przed podpisaniem umowy inwestycyjnej niezbędne jest wypracowanie szczegółowych rozwiązań, dotyczących m.in. inicjowania, nadzorowania i koordynowania procesów inwestycyjnych, zarządzania nieruchomościami czy obsługiwania przyszłych najemców".

Barszcz przyznał, że pozyskane nieruchomości BGKN chce "zagospodarować w sposób odpowiedzialny i przyjazdy dla społeczności lokalnych". Prezes zapowiedział także, że w procesie budowy będą wykorzystane "innowacyjne rozwiązania technologiczne, które zapewnią wysoką jakość budynków przy stosunkowo niskim koszcie budowy, co pozwoli zaoferować czynsz dostępny także dla osób słabiej uposażonych".

Prezes BGKN zaznaczył, że "zgodnie z ramową umową, projekty mieszkaniowe będą realizowane przez spółkę celową, w której wspólnikami będą BGK Nieruchomości i Poczta Polska". Wspólna realizacja projektów możliwa będzie "po nadaniu ram legislacyjnych, umożliwiających zbywanie lub przekazywanie przez Pocztę Polską nieruchomości na potrzeby realizacji programu Mieszkanie Plus".

Budowę mieszkań sfinansuje BGK Nieruchomości

Budowę mieszkań sfinansuje BGK Nieruchomości – spółka należąca do grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Zgodnie z zawartą umową, w ciągu najbliższego roku Poczta Polska będzie przedstawiać wykazy nieruchomości, które po przeprowadzeniu szczegółowych analiz mogą zostać zakwalifikowane na potrzeby programu Mieszkanie Plus.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński, cytowany w komunikacie, powiedział: "cieszę się, że Poczta Polska weźmie udział w realizacji rządowego programu Mieszkanie plus. Udostępnienie nieruchomości pocztowych na zasadach partnerskiej współpracy z BGKN będzie korzystne dla Poczty Polskiej". Smoliński podkreślił, że "umożliwi to budowę mieszkań na wynajem z opcją wykupu i da stabilny i przewidywalny dochód z dotychczas niezbyt intensywnie wykorzystywanych nieruchomości".

Prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski przyznał, że "podpisanie tej umowy jest dla Poczty Polskiej zaangażowaniem się w rynek, na którym spółka była dotychczas nieobecna". Prezes zaznaczył, że "dzięki współpracy z BGKN Poczta Polska zyska jednocześnie potężnego partnera finansowego". Sypniewski powiedział także, że Poczta Polska wspólnie z BGKN zagospodaruje kolejne tereny, na których, "w dłuższej perspektywie działalność Poczty Polskiej nie będzie prowadzona".

PAP, awi