Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 13.06.2017

Jest dużo propozycji pracy, ale mniej niż prognozowano

Prognozy zatrudnienia w trzecim kwartale są nadal optymistyczne, ale już nie tak jak w poprzednim  - podaje w swoim raporcie Barometr ManpowerGroup.
Posłuchaj
  • O tym, że na rynku pracy miało być lepiej w audycji Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Będzie gorzej dla pracowników czy pracodawców? Marek Sulikowski z ManpowerGroup odpowiada, że trzeba brać pod uwagę optykę obu stron.

- Ofert jest dużo, ale nie będzie ich aż tyle, ile prognozowaliśmy. Wpływ na to ma moment w roku, czyli trzeci kwartał w którym szuka się pracowników w sektorze przetwórstwa warzywno-owocowego. Wiemy jakie mają być zbiory, i to jest wprost proporcjonalne jak dużo ofert pracy będzie mniej na rynku. Produkcja przemysłowa również wyhamowała, a była ona sektorem, która napędza gospodarkę obok budownictwa, obecnie brakuje rak do pracy, więc nowych inwestycji jest zdecydowanie mniej – wyjaśnia gość.

Budownictwo kwitnie

Optymizmem napawa budownictwo - dodaje Sulikowski.

- Wbrew przewidywaniom z zeszłego roku, że będzie bessa na tym rynku, jest cały czas hossa i polska jednak jest w budowie, więc dwucyfrowe wzrosty dla tego rynku są optymistyczne. Oczywiście są sektory, w których widzimy spadek wzrostu zainteresowania nowymi miejscami pracy, dzieje się tak w branży finansowej. Jest to jednak chwilowe i we wrześniu powinno wrócić na odpowiednie tory – tłumaczy.

Gdzie najwięcej ofert?

Pracowników sezonowych będzie potrzeba mniej, ale nadal dużo o tej porze roku  - stwierdza Marta Aserigadu z  ManpowerGroup.

- Musimy myśleć o takich sektorach jak transport, komunikacja i logistyka, w których ofert jest najwięcej. Jest trochę mniej ofert pracy niż się spodziewaliśmy w sektorze hoteli i restauracji. To wynika z faktu, że Polacy nie boją się wyjechać na wakacje zagranicę – mówi.

Najlepiej w Azji

Żadnych wzrostów zatrudnienia od dłuższego czasu nie prognozują energetyka i górnictwo - dodaje ekspertka ManpowerGroup. Generalnie z 43 krajów przebadanych przez Manpower na całym świecie, 41 chce zwiększać zatrudnienie.

- Największe wzrosty zatrudnienia raportuje Azja Środkowa i Wschodnia, Tajwan i Japonia. Dużym optymizmem powiało również w Stanach Zjednoczonych. W naszym regionie na największy wzrost zatrudnienia szykują się Węgry, dla odmiany najniższy wzrost w Czechach, Polska po środku stawki - mówi Marta Aserigadu.

Zdaniem ekspertów ManpowerGroup, polscy pracodawcy wrócą na rynek pracy z dużym optymizmem w IV kwartale. To zwykle czas, kiedy rośnie produkcja przemysłowa, obroty handlu i usług, także  logistyka magazynowa. Wiele zapytań o możliwości inwestowania w Polsce jest nadal od zagranicznych firm, zarówno przemysłowych, jak i tych z sektora usług finansowych, księgowych i IT.

Aleksandra Tycner, abo