Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 10.07.2017

Mieszkanie Plus: Krajowy Zasób Nieruchomości będzie jak „bank ziemi”

Rząd robi kolejny krok w kierunku realizacji programu Mieszkanie Plus. Chodzi o projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.
Posłuchaj
  • O Krajowym Zasobie Nieruchomości i zaangażowaniu prywatnego kapitału w realizacje programu Mieszkanie Plus, w radiowej Jedynce./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

Nowa instytucja będzie dysponować nieruchomościami, w szczególności tymi, które można przeznaczyć pod budowę mieszkań oraz kontrolować wysokość czynszów opłacanych przez najemców mieszkań objętych rządowym programem. KZN będzie pełnił także funkcję "banku ziemi".

KZN zgromadzi nieruchomości należące do Skarbu Państwa

Krajowy Zasób Nieruchomości będzie gromadził i zarządzał gruntami, które należą do Skarbu Państwa. Chodzi o działki, będące obecnie są w posiadaniu m.in. Agencji Nieruchomości Rolnych, Lasów Państwowych czy Agencji Mienia Wojskowego.

Jakie grunty wejdą do KZN

− Do programu "Mieszkanie Plus" wejdą te, które są w granicach miast, mają plany zagospodarowania przestrzennego i przeznaczane pod zabudowę - mówi Tomasz Żuchowski, wiceminister Infrastruktury i Budownictwa.

Jak wyjaśnia, po dokonaniu weryfikacji tych nieruchomości, będą one wystawiane w przetargach na warunkach określonych w ustawie.

− Nieruchomości Skarbu państwa będą oddawane w użytkowanie wieczyste operatorowi mieszkaniowemu, a więc każdemu podmiotowi, który zechce wystartować w przetargu i wybudować nieruchomość z przeznaczaniem części na wynajem, lub wynajem z opcją dojścia do własności z czynszem regulowanym, mówi gość radiowej Jedynki.

Regulowany czynsz w przynajmniej 50 proc. budowanej nieruchomości

Zgodnie z założeniami, mieszkania o regulowanym czynszu muszą stanowić przynajmniej 50 procent inwestycji. 30 procent powierzchni może być wykorzystana pod budownictwo komercyjne, a 20 pod usługi i handel.

Prywatny inwestor bardzo przydatny w programie Mieszkanie Plus

Według Bartosza Turka, analityka Open Finance, zaangażowanie podmiotów prywatnych, to bardzo dobre rozwiązanie.

Jak podkreśla, budowa nieruchomości wymaga specjalistycznej wiedzy, stąd fakt, że powinny to robic firmy z odpowiednim doświadczeniem, nie ulega wątpliwości.

Czy deweloperzy skorzystają z zaproszenia?

Jednocześnie - jak dodaje analityk -  pod znakiem zapytania wciąż pozostaje to, czy deweloperzy będą chętni, aby budować w ramach Programu Mieszkanie Plus.

Jak zauważa, gdyby doszło do zawirowań na rynku, i nie mielibyśmy, jak obecnie, do czynienia z rekordowym popytem na mieszkania, rozmowy z deweloperami byłyby łatwiejsze.

Obecnie deweloper potrafi na inwestycji realizować 20-procentową marżę, a tutaj musiałby się zadowolić niższym zyskiem, mówi Turek.

W dłuższej perspektywie deweloper na pewno skorzysta na Mieszkaniu Plus

− W dłuższej perspektywie jednak - jak dodaje wiceminister Tomasz Żuchowski - udział w programie leży w interesie deweloperów, bo m.in. nieco uniezależnia ich od koniunktury na rynku.

Ministerstwo liczy na to, że działalność Krajowego Zasobu Nieruchomości wraz z realizacją Narodowego Programu Mieszkaniowego sprawi, że do 2030 r. liczba mieszkań przypadająca na 1 tys. osób osiągnie aktualną średnią Unii Europejskiej.

Projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości został przyjęty przez rząd w zeszłym tygodniu i skierowany do prac w Sejmie. Ustawa ma obowiązywać po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Błażej Prośniewski, jk