Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 03.08.2017

Ustawa o pomocy dla frankowiczów: skorzystają najbardziej zagrożeni

Prezydencki projekt ustawy dotyczący frankowiczów może być dużym wsparciem dla części kredytobiorców – ocenia Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.
Wideo
  • Kto skorzysta z ustawy o pomocy dla kredytobiorców walutowych,w tym frankowiczów, wniesionej do Sejmu przez prezydenta , mówi Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Posłuchaj
  • Kto skorzysta z ustawy o pomocy dla kredytobiorców walutowych,w tym frankowiczów, wniesionej do Sejmu przez prezydenta , mówi Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Projekt, który wczoraj wpłynął do Sejmu, zakłada powołanie Funduszu Restrukturyzacyjnego.

– Będzie on finansował przewalutowanie kredytów frankowych – mówi ekspert.

− Banki będą płacić co kwartał składki, które potem będą mogły wykorzystać na przewalutowanie kredytów frankowych po kursie korzystniejszym niż ten, który będzie obowiązywał w dniu takiej operacji, mówi gość Polskiego Radia.

Przewalutowanie nie dla wszystkich

Przewalutowanie nie będzie jednak proponowane wszystkim, przynajmniej na początku.


Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander

Prawdopodobnie w pierwszej kolejności takie propozycje dostawaliby klienci w najgorszej sytuacji finansowej. Z drugiej strony, bankom będzie zależało na tym, by klienci, którzy taką propozycję dostaną, korzystali z niej. 

– To dlatego, że jeżeli przez 6 miesięcy banki nie wykorzystają swoich składek na pomoc dla swoich klientów, to w ramach funduszu trafią one do innych banków, które wtedy za te pieniądze będą mogły pomóc swoim klientom  - wyjaśnia główny analityk Expandera. 

Projekt ustawy zakłada też zmiany w funkcjonującym od ponad roku Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, skierowanym do wszystkich kredytobiorców – i złotowych i walutowych.

Łatwiej będzie można uzyskać wsparcie i będzie ono dużo korzystniejsze niż do tej pory. 

– Fundusz Wsparcia Kredytobiorców nie cieszył się dużym zainteresowaniem. Jest więc szansa, że teraz to zainteresowanie wzrośnie, bo łatwiej będzie spełnić warunki – uważa Jarosław Sadowski.

Jeśli chodzi o Fundusz Restrukturyzacyjny, to frankowicze mogą być rozczarowani, że nie jest to propozycja wsparcia dla wszystkich, przynajmniej na początku. Ekspert podkreśla też, że projekt ustawy pojawia się trochę późno.

 – Najbardziej ta propozycja była potrzebna w grudniu ubiegłego roku. Wtedy raty kredytów frankowych były w zasadzie najwyższe w historii. Od tego czasu bardzo istotnie spadły, bo spadł kurs franka szwajcarskiego w okolice 3,70 zł. Ale z drugiej strony nie wiemy, jaka jest przyszłość i może się zdarzyć, że kurs franka szwajcarskiego znowu wzrośnie. I wtedy te rozwiązania będą działały i w każdej chwili będzie można z nich skorzystać - podsumowuje ekspert. 

Karolina Mózgowiec