Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Jarosław Krawędkowski 08.08.2017

MdM: można składać wnioski o dofinansowanie. Do wzięcia 67 mln zł

Od 8 sierpnia można ponowne składać wnioski o wsparcie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Kto może się o nie ubiegać, wyjaśniali Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia eksperci rynku nieruchomości.

Program MdM polega na dofinansowaniu kredytu mieszkaniowego.

Dodatkowe środki uruchomione w programie, o które można wnioskować od 8 sierpnia, pochodzą z rezerw, mówił Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia, Marcin Jańczuk, ekspert rynku nieruchomości.

- Rezerwy wzięły się stąd, że ktoś nie skorzystał z MdM, a złożył wniosek o kredyt, lub po prostu nie kupił mieszkania – tłumaczył ekspert. - Program jest tak skonstruowany, że przy limicie 95 proc. wykorzystania środków, reszta pieniędzy jest blokowana i kolejni beneficjenci nie mogą skorzystać z MdM. Teraz jest możliwość wykorzystania 100 proc. środków na dopłaty - dodał.

Źródło: Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia

W puli środków znajduje się 67 milionów złotych. Taka kwota starczy na dofinansowanie mieszkań dla około 3 – 4 tysięcy rodzin.

Kto może starać się o dofinansowanie zakupu mieszkania czy domu?

O wsparcie na zakup pierwszego w życiu własnego lokum mogą starać się osoby, które nie przekroczyły 35. roku życia, jest jednak wyjątek od tej zasady, mówił Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia analityk rynku nieruchomości Bartosz Turek.

- Jeżeli mówimy o małżeństwach to wystarczy, że jeden z małżonków ma 35 lat. Jeżeli ktoś ma przynajmniej trójkę dzieci, to w rozumieniu ustawy jest to osoba młoda, niezależnie od wieku – zwracał uwagę ekspert.

Mieszkanie ani nie za duże, ani nie za drogie

Mieszkanie kupowane ze wsparciem z programu MdM nie może być ani zbyt duże, ani zbyt drogie. Maksymalna powierzchnia takiego lokum to 75 metrów kwadratowych. Ale znowu jest wyjątek od tej zasady dla rodziców co najmniej trójki dzieci. Wówczas maksymalny metraż takiego lokum to 85 mkw.

Pieniądze z programu MdM można również przeznaczyć na dofinansowanie zakupu domu jednorodzinnego, którego powierzchnia nie przekracza 100 metrów kwadratowych, a w przypadku rodziców co najmniej trojga dzieci 110 metrów kwadratowych.

Cena lokali kupowanych ze wsparciem z programu MdM nie może z kolei przekroczyć limitu obowiązującego w danym rejonie Polski. Jego wysokość można sprawdzić na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

. .

Ile pieniędzy można otrzymać?

Wysokość wsparcia, jakie można otrzymać w ramach MdM, jest uzależniona od kilku czynników. Po pierwsze jest to liczba dzieci, jaką posiada beneficjent programu. Na najwyższą dopłatę, 30 proc. wartości mieszkania czy domu, mogą liczyć rodzice co najmniej trójki dzieci. Najmniej, bo tylko 10 proc., otrzymają osoby bezdzietne.

Drugi czynnik, od którego uzależniona jest kwota przyznawanego wsparcia, to metraż nabywanego lokum i jego lokalizacja. W tych regionach Polski bowiem, gdzie ceny nieruchomości są niższe, niższe będzie również wsparcie z programu. Zwykle jednak jest to jednak kilkadziesiąt tysięcy złotych.

. .

Ostatni dzwonek na dofinansowanie

Ostatnia transza w ramach programu Mieszkanie dla Młodych zostanie wypłacona w styczniu przyszłego roku. Później program zostanie wygaszony, a zastąpić ma go jeden z filarów Narodowego Programu Mieszkaniowego - Indywidualne Konta Mieszkaniowe.

W ostatnich latach program MdM cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że środki przeznaczone na dany rok kończyły się przed czasem.

− Pamiętajmy o tym, że kredyt uruchamia się dosyć długo, więc jest to ostatni moment na to, by znaleźć mieszkanie i skorzystać z dopłat z nowej puli - podkreślał w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Marcin Jańczuk.

Dlatego wszyscy, którzy chcą jeszcze skorzystać z rządowego wsparcia, już powinni składać wnioski i kompletować niezbędne dokumenty.

Szczególnie że, jak przewiduje zastępca dyrektora Departamentu Usług Agencyjnych w BGK Przemysław Osuch, dodatkowa pula pieniędzy może wyczerpać się nawet w ciągu 1 - 2 dni.

Listę banków biorących udział w programie można znaleźć na stronie BGK.

Anna Wiśniewska