Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Wiśniewska 13.10.2017

Złoty pnie się w górę w ślad za euro

W tym tygodniu złoty umacniał się, podążając za rosnącymi notowaniami euro do dolara, mówi w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Joanna Bachert, strateg rynku walutowego w PKO Banku Polskim.
Posłuchaj
  • O przyczynach umocnienia złotego mówiła Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Joanna Bachert, strateg rynku walutowego w PKO Banku Polskim
Czytaj także

To reakcja na stabilizującą się sytuację polityczną w Hiszpanii oraz wydźwięk protokołu z wrześniowego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego, zauważa Joanna Bachert, strateg rynku walutowego w PKO Banku Polskim.

- Premier Katalonii decydując o zawieszeniu deklaracji niepodległości regionu w celu umożliwienia negocjacji z rządem w Madrycie w ocenie rynku zredukował ryzyko rozpadu Hiszpanii - mówi ekspertka.

Poprawiające się dzięki temu nastroje w Europie dodatkowo wsparł protokół Fed, dodaje Joanna Bachert.

- Protokół Fed mimo faktycznego potwierdzenia grudniowej podwyżki stóp procentowych w USA wyraźnie zwraca uwagę na niepokojąco niską inflację, przez co został przez rynek odebrany dość łagodnie – wyjaśnia ekspertka.

RPP zacznie rozważać podwyżkę stóp?

Umocnienie złotego to jednak również zasługa czynników lokalnych, dodaje Joanna Bachert.

- Solidne dane krajowe, w tym rosnąca inflacja powodują, że zaczyna akcentować się fakt, że w Polsce okres rekordowo niskiego kosztu pieniądza powinien dobiegać już końca, zauważa rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

- Mało prawdopodobne jest jednak, aby w najbliższych miesiącach łagodnie nastawionego do polityki monetarnej prof. Adama Glapińskiego (prezes Narodowego Banku Polskiego – przyp. red.) zdołano przegłosować. Niemniej polaryzacja poglądów wśród członków RPP może zacząć się nasilać – przewiduje ekspertka.

NRG, oprac. Anna Wiśniewska