Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Dydliński 24.10.2017

Mazowsze chce skuteczniej walczyć ze smogiem. Sejmik wojewódzki przyjął uchwałę antysmogową

Sejmik województwa mazowieckiego przyjął uchwałę antysmogową, której celem jest walka z nadmierną emisją spalin i zanieczyszczeń. Wprowadza ona między innymi zakazy palenia w piecach konkretnymi rodzajami opału, a także obowiązki kontrolne dla samorządów.
Posłuchaj
  • Dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych Urzędu Marszałkowskiego Marcin Podgórski: mieszkańcy mogą liczyć na pomoc przy wymianie pieców
  • Wicemarszałek Wojciech Raboszuk o tym, dlaczego nowe przepisy będą obowiązywać od lipca 2018 roku, a nie od listopada tego roku, jak pierwotnie planowano

Uchwałę poparło wszystkich 38 radnych sejmiku. Ma ona wejść w życie w ciągu dwóch tygodni od publikacji w mazowieckim Dzienniku Urzędowym. Od tego momentu wszystkie kotły i piece będą musiały spełniać nowe wymagania.

Od lipca 2018 roku bez węgla brunatnego w piecu

Uchwała wprowadza od 1 lipca przyszłego roku zakaz palenia w piecach mułem, flotokoncentratem węglowym, węglem brunatnym i pochodnymi paliwami stałymi. Właściciele niektórych kotłów na węgiel, zwłaszcza tych, niespełniających norm ekologicznych, będą zmuszeni w ciągu kilku-kilkunastoletniej perpektywie je wymienić na nowsze, bardziej przyjazne środowisku.

Będą kontrole

Uchwała przewiduje także obowiązek prowadzenia przez samorządy kontroli urządzeń grzewczych. Mają je prowadzić m.in. straże miejskie. Za naruszenie przepisów uchwały grozi kara do 5 tysięcy złotych.

Wkrótce kampania społeczna "stop smog"

Tymczasem wkrótce ma wystartować kampania społeczna "stop smog", przygotowana przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy i norweską organizację Green Business Norway. Jej celem jest zwiększenie świadomości ludzkiej na temat szkodliwości palenia w przestarzałych, nieekologicznych kotłach z wykorzystaniem niskiej jakości opału. Kampania ma kosztować trzy miliony złotych i być w pełni finansowana ze środków norweskich. Obejmie prasę i internet, w tym media społecznościowe.

IAR, PAP, md