Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Dydliński 14.11.2017

Rząd przyjął "Konstytucję Biznesu". Co się zmieni?

Rząd przyjął pakiet dla przedsiębiorców. Uproszczenie niektórych przepisów i wsparcie młodych firm - to główne założenia nowego prawa przedsiębiorców.
Posłuchaj
  • Rząd przyjął konstytucję dla biznesu (IAR)

Poza tym projektem rząd przyjął pakiet propozycji zmieniających zasady prowadzenia działalności gospodarczej. Razem potocznie nazwane zostały Konstytucją dla biznesu.

Zasada domniemanej uczciwości przedsiębiorców

Wiceminister Mariusz Haładyj wyjaśnia, że wśród głównych propozycji jest między innymi katalog praw i obowiązków przedsiębiorców. Określi on też zasady relacji przedsiębiorców i administracji. Przepisy mają wprowadzić zasady domniemania uczciwości przedsiębiorcy i przyjaznej interpretacji przepisów.

REGON przejdzie do historii

Projekt zakłada stopniowe zniesienie numeru REGON. Firmy w relacjach z urzędami mają posługiwać się NIP-em. Przedsiębiorcy będą mieli też możliwość oceny urzędów oraz urzędników.

Działalność nierejestrowana

Przepisy wprowadzają pojęcie tak zwanej działalności nierejestrowej. Miesięczne przychody z takiej działalności nie będą mogły przekroczyć 50 procent minimalnego wynagrodzenia. MR szacuje, że tej formy może skorzystać około 75 tysięcy osób. Chodzi o tych, którzy na przykład udzielają korepetycji czy prowadzą sprzedaż na targowiskach.

Ulga na strat firmy

Przepisy mają też wprowadzić tak zwaną ulgę na start. W praktyce początkujący przedsiębiorcy będą zwolnieni z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy działalności. Później przez 2 lata będą mogli skorzystać z tak zwanego małego ZUS-u. Z tego rozwiązania według Oceny Skutków Regulacji może skorzystać około 200 tysięcy przedsiębiorców rocznie.

Na konstytucję dla biznesu składają się projekty ustaw: Prawo przedsiębiorców, o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, projekt ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy wprowadzającej powyższe przepisy.

Prawo ma działać od marca

Prawo przedsiębiorców ma wejść w życie 1 marca przyszłego roku. Przepisy mają zastąpić obowiązującą od 2014 roku ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, którą nowelizowano do tej pory ponad 80 razy.
Rząd zaprezentował założenia powyższych projektów prawie rok temu podczas kongresu 590 w Rzeszowie.

abo