Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 19.12.2017

Najlepsze prezenty na Święta. Co kupić i za ile?

Święta Bożego Narodzenia to czas kiedy obdarowujemy najbliższych prezentami. Do ich kupowania przywiązujemy dużą wagę.
Posłuchaj
  • Wszystko o prezentach na Święta w radiowej Jedynce (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Mimo to, jak pokazują badania przeprowadzone przez serwis Prezent Marzeń, zaledwie 19 procent twierdzi, że dostaje trafione upominki.

Panie kupują prezenty inaczej niż panowie
 
A to znaczy, że ponad 80 procent obdarowanych jest rozczarowanych tym, co dostało. To także oznacza, że poniesione, niemałe wydatki poszły w gruncie rzeczy na marne.

- Średnio na prezent dla bliskiej osoby przeznaczamy od 100 do 200 zł. Taką wartość deklaruje 37 proc. wśród naszych respondentów. Drugą bardzo dużą grupą są osoby, które wydają między 200 a 300 zł, deklaruje to 35 proc. wśród ankietowanych. Co ciekawe panie dokonują zakupów odpowiednio wcześniej, wydatki są zdecydowanie bardziej przemyślane. Panowie natomiast w świątecznej gorączce zostawiają zakup prezentów na ostatnią chwil. Prezenty zatem często wybierane są impulsywnie - mówi Grzegorz Różalski z serwisu Prezent Marzeń. 

Lista najgorszych prezentów

Najmniej trafione prezenty to te powtarzalne, stereotypowe  - mówi Weronika Kantor z firmy Wyjątkowy Prezent, która zapytała o to klientów galerii handlowych.

- Na liście najgorszych prezentów znalazły się skarpetki, sweterki świąteczne, krawaty, figurki porcelanowe. Niektórzy klienci wymieniali również przeterminowaną żywność. Była mowa o pasztecie. Pojawiła się również odpowiedź sztuczny mózg. To miał być żartobliwy prezent, ale osoba obdarowana wskazała, że był to podarunek bardzo nietrafiony. Głównie są to prezenty nie spersonalizowane – podsumowuje rozmówczyni.

Zły prezent potrafi popsuć Święta

Z powodu nietrafionych prezentów, jedna trzecia obdarowanych ma zepsute Święta, ale tylko 4 procent jawnie okazuje swoje niezadowolenie.

- 39 proc. wśród naszych respondentów stwierdziło, że nauczyło się udawać, że prezent mu się podoba. 30 proc. respondentów mówi, że przeklina w myślach, ale nic nie pokazuje. 27 proc. robi dobrą minę do złej gry. Uważam, że obecnie bardzo ważne są prezenty z tzw. efektem „wow”, które dostarczą nam niezapomnianych emocji, tak jak lot szybowcem, jazda Ferrari, masaż czy skok ze spadochronem. To są rzeczy, które będziemy wspominali przy każdym spotkaniu z przyjaciółmi - dodaje Grzegorz Różalski.

Warto dać przeżycie

Weronika Kantor potwierdza, że ludzie szukają dziś niekonwencjonalnych przeżyć.

- Możemy wskazać na przykład kolację w ciemności, która dostarczy zupełnie nowych doznań, pokaże jak funkcjonują nasze zmysły, czasem trudne jest rozpoznanie codziennych smaków i aromatów – wyjaśnia.

Mniej nietypowe są karty podarunkowe, które jako prezent dobrze ocenia 30 procent pytanych.

Najczęściej wybierane prezenty dla dzieci

A co kupić dla dzieci? Warto zerknąć na ranking najpopularniejszych prezentów z poprzednich lat.

Najczęściej nasze pociechy pod choinką znajdują zabawki edukacyjne i naukowe. Numerem dwa pod choinką są książki. Maluchy uwielbiają jak im czytamy. Rodzice również chętnie kupują gry i puzzle. Na kolejnych miejscach w rankingu znajdują się lalki i zabawki pluszowe oraz zabawki konstrukcyjne.

Co kupić dla Niego?

Z informacji z zeszłych lat wynika, że dla Niego najpopularniejszym prezentem były akcesoria komputerowe. Lepsza myszka komputerowa albo nowsze głośniki mogą być strzałem w dziesiątkę. Warto pamiętać, że nie musi być to prezent bardzo drogi. Mężczyźni pod choinką często znajdowali również perfumy, to już zdecydowanie świąteczny klasyk. Dla amatorów mocnych warzeń Święty Mikołaj może przynieść skok na bungee. Taki prezent dostarczy niezapomnianych wrażeń.  

Co kupić dla Niej?

Kobiety są zdecydowanie bardziej wymagające. Zestawienia z poprzednich lat podpowiadają, że wielu paniom spodoba się kurs makijażu. Atrakcyjna pod choinką jest również dobrze dobrana i elegancka biżuteria. Bardziej klasycznym prezentem jest zaś książka ulubionego autora. Przed zakupem warto zrobić mały rekonesans.

Aleksandra Tycner/NRG/abo