Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Borys 02.01.2018

PMI dla polskiego przemysłu najwyższy od blisko 3 lat

Rośnie optymizm w polskiej branży przemysłowej. Odczyt indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłowego wyniósł w grudniu 55 punktów.

Taką informację opublikowała firma Markit. Jest to wzrost najwyższy od prawie 3 lat. W listopadzie odczyt wyniósł 54,2 punktu.

Wzrost zamówień i zatrudnienia

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśla, że nastroje pracowników polskiego przemysłu są najlepsze od prawie 3 lat. Wyjaśnia, że rosnący optymizm widać w kilku kategoriach. Obserwujemy między innymi wzrost zamówień krajowych i zagranicznych, wyższą produkcję i rosnące zatrudnienie. Gorszą informacją dla konsumentów jest widoczny wzrost cen wyrobów gotowych, co w przyszłości przełoży się na ceny produktów w sklepach.

Bardzo dobry odczyt, ale…

Odczyt PMI dla Polski za grudzień 2017 r. jest bardzo dobry, ale na horyzoncie mogą się pojawić problemy, np. wyższa inflacja czy mniejsza opłacalność eksportu - wskazała w rozmowie z PAP główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

- To bardzo dobry wynik na koniec roku. Generalnie cały rok 2017 ze średnią 53,6 był najlepszy od kilkunastu lat, był bardzo dobry dla przemysłu - podkreśliła ekonomistka.

Starczewska-Krzysztoszek zwróciła uwagę, że ten wynik udało się osiągnąć przy małych nakładach inwestycyjnych. - Po trzech kwartałach 2017 roku inwestycje przedsiębiorstw były na minusie w porównaniu do 2016 roku. Były one też niższe niż w 2015 r. Oznacza to, że przedsiębiorcy maksymalnie wykorzystywali posiadane aktywa, zasoby, maszyny i urządzenia. Niepokoi mnie jednak to, czy dalsze maksymalne wykorzystywanie zasobów jest jeszcze możliwe. Liczę na to, że przedsiębiorcy w 2018 roku zaczną inwestować i nie będą to inwestycje na zasadzie „copy-paste”, tylko inwestycje w nowe technologie, modernizujące naszą gospodarkę. Bedzie to kluczowe w bieżącym roku - dodała.

Główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan wskazała, że choć odczyt PMI dla Polski jest bardzo dobry, to lepsze wyniki zanotowano w strefie euro. - Niemcy 63,3 pkt., Austria 64,3 pkt., Irlandia powyżej 60 pkt., Włochy 57,4 pkt. Polska ma świetną końcówkę 2017 r., ale znacznie lepiej jest w strefie euro. To są też kraje, które ciągną nasz eksport. Skoro te państwa mają tak dobre odczyty, to oznacza, że i u nas można lepiej - podkreśliła.

Zdaniem ekonomistki w obecnym roku może pojawić się kilka ryzyk dla polskiej gospodarki, m.in. wyższa niż obecnie inflacja czy mniejsza opłacalność polskiego eksportu.



- Znacznie dłużej czeka się na dostawy surowców i materiałów, co opóźnia możliwość dostarczenia gotowych wyrobów. Rosną też koszty produkcji. Dane pokazują, że nasz eksport w 2017 roku rósł, ale sprzedawaliśmy taniej. Jeżeli koszty produkcji zaczynają nam bardzo rosnąć, to spada marża. W pewnym momencie sprzedaż za granicę może przestać się opłacać - dodała ekonomistka.

Zaznaczyła, że drugą kwestią jest inflacja. - Rosnące ceny towarów i usług powodują, że nasze dochody są realnie niższe, a to oznacza mniejszą zdolność do konsumpcji. Ratunkiem są inwestycje - mówiła.

Koniec roku przyniósł poprawę koniunktury w gospodarce

- W strukturze wskaźnika, podobnie jak w poprzednich miesiącach, kluczowe pozostają komponenty cenowe i zatrudnienia. Inflacja kosztów produkcji zwolniła nieco względem listopada, jednak pozostała zbliżona do maksimów z ostatnich lat. Wzrost cen produktów gotowych okazał się z kolei szybszy niż przed miesiącem. Sugeruje to, że inflacja CPI w grudniu spowolniła jedynie nieznacznie i najprawdopodobniej pozostała wyraźnie powyżej 2 proc. rok do roku - czytamy w komentarzu Raiffeisen Polbank.

Analitycy zwrócili uwagę, że wzrost zatrudnienia okazał się najszybszy od siedmiu miesięcy. - Potwierdza to, że negatywne efekty zmian w systemie emerytalnym jak dotąd nie wystąpiły, co pozwala z optymizmem patrzeć na tempo wzrostu gospodarki w kolejnych miesiącach. Szacujemy też, że w ostatnim kwartale ub.r. tempo wzrostu PKB mogło nawet przekroczyć 4,5 proc. rok do roku - dodano.

- Pomimo optymistycznego wydźwięku dzisiejsze dane nie wpłyną raczej na opinie w RPP, której nastawienie może zmienić najwcześniej marcowa projekcja inflacyjna (powinna potwierdzić trwały powrót inflacji w okolice celu przy wciąż wysokim wzroście gospodarczym). Dla wielu członków gremium powinien to być argument za zaostrzeniem retoryki, przez co już w trzecim kwartale br. może dojść do podwyżki stóp procentowych o 25 pb - ocenili analitycy Raiffeisen Polbank.

Wartość indeksu PMI jest wyrażana w punktach. Każdy odczyt powyżej 50 oznacza prognozowaną poprawę nastrojów w branży. Spadek wskaźnika poniżej tego poziomu oznacza, że menadżerowie spodziewają się pogorszenia sytuacji.



abo