Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Adam Kaliński 03.01.2018

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców mniej optymistyczny

Wskaźnik oceny klimatu koniunktury gospodarczej w ostatnim miesiącu 2017 roku wyraźnie spadł, choć wartość wskaźnikajeśli chodzi o oczekiwania na przyszłość pozostał stabilny – wynika z cyklicznego Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród członków Pracodawców RP.

W grudniu 2017 r. Indeks Optymizmu Przedsiębiorców osiagnął wartość 118,3 pkt jeżeli chodzi o ocenę bieżącej sytuacji biznesowej, wobec 122,8 pkt w listopadzie.

Pogorszyła się też prognoza sytuacji w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Spadła ona ze 127,8 pkt w poprzednim miesiącu do 126,4 pkt w grudniu.

Zachwianie pozytywnego trendu

W ostatnim miesiący minionego roku po raz drugi w 2017 r. oba główne wskaźniki Indeksu zniżkowały. Coraz wyraźniej widać też zapoczątkowane w październiku zeszłego roku zachwianie dotychczasowego pozytywnego trendu. Spadek subindeksu oceny bieżącej był najgłębszy od września 2016 r., podczas gdy subindeks odnoszący się do oczekiwań na najbliższe półrocze obniżył się najbardziej od dwóch miesięcy.

Z głębszej analizy Indeksu wynika jednak, że nie mamy do czynienia z trwałym pogorszeniem klimatu biznesowego, a obecne osłabienie optymizmu przedsiębiorców będzie przejściowe. Podkreślenia wymaga fakt, iż wartości obu wskaźników utrzymują się powyżej granicy 100 pkt, co oznacza przewagę pozytywnych wskazań.

Budowlanka w największym stresie

Największy optymizm panuje wśród firm z sektora przemysłowego i wydobywczego, podczas gdy najmniej optymistycznie oceniają sytuację przedsiębiorstwa budowlane. Przedsiębiorcy sygnalizują w tym ostatnim przypadku, że coraz poważniejszym wyzwaniem dla nich jest gwałtowny wzrost kosztów pracy związany z obecną sytuacją na rynku pracy, a także towarzyszący temu wzrost kosztów materiałów.

ak, NRG