Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 10.01.2018

Rekonstrukcja rządu. Jakie wyzwania gospodarcze przed nowymi ministrami?

We wtorek poznaliśmy nowy skład rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Pojawiło się w nim kilka nowych twarzy, ale i doszło do zmian strukturalnych w resortach gospodarczych, którymi kierował dotychczas Mateusz Morawiecki. Kto zatem zastąpił go na czele poszczególnych ministerstw i jakie wyzwania czekają nowo powołanych szefów tych resortów?
Posłuchaj
  • O rekonstrukcji rządu mówili w Polskim Radiu 24: Bartosz Sawicki, kierownik Departamentu Analiz w Domu Maklerskim TMS Brokers, Adam Ruciński, prezes firmy doradczej BTFG, Marek Wołos, ekspert Izby Domów Maklerskich i Paweł Majtkowski, ekonomista - cz. 1 (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • O rekonstrukcji rządu mówili w Polskim Radiu 24: Bartosz Sawicki, kierownik Departamentu Analiz w Domu Maklerskim TMS Brokers, Adam Ruciński, prezes firmy doradczej BTFG, Marek Wołos, ekspert Izby Domów Maklerskich i Paweł Majtkowski, ekonomista - cz. 2 (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Zmiany w rządzie to potwierdzenie, że ekipa rządząca stawia na gospodarkę, mówił w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Adam Ruciński, prezes firmy doradczej BTFG.

- Pierwszym sygnałem było objęcie funkcji premiera przez Mateusza Morawieckiego. Teraz mamy drugi sygnał potwierdzający to. Jeżeli spojrzymy na skład nowego rządu to widać, że jest to rząd stworzony po myśli premiera – zauważył ekspert.

. 

Postawienie na inwestycje

Podział dotychczasowego „superresortu” kierowanego dotychczas przez Mateusza Morawieckiego na odrębne ministerstwa: Inwestycji i Rozwoju, na czele którego stanął Jerzy Kwieciński, oraz Przedsiębiorczości i Technologii, którym kieruje Jadwiga Emilewicz, świadczy o jeszcze mocniejszym ukierunkowaniu w niektórych dziedzinach, jak właśnie inwestycje, mówił z kolei Marek Wołos, ekspert Izby Domów Maklerskich.

- Wydzielenie tego resortu oznacza, że ktoś będzie mógł jeszcze bardziej skoncentrować się na tego rodzaju działaniach – uważa ekspert.

Kontynuacja dotychczasowej polityki gospodarczej

Jak dodaje, to zaś, że szefami nowych resortów zostali dotychczasowi wiceministrowie, powoduje, że dotychczasowa polityka gospodarcza, finansowa będzie kontynuowana.

Świadczy to o podniesieniu pewnej rangi zadań, dodawał Paweł Majtkowski, ekonomista.

- Inwestycje mamy wpisane wręcz już w nazwę ministerstwa – zauważył rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Pobudzenie inwestycji to jednak nie jedyne wyzwanie stojące przed nowymi ministrami.

Pobudzenie innowacyjności

Drugi taki obszar to innowacyjność polskiej gospodarki, wskazywał Bartosz Sawicki, kierownik Departamentu Analiz w Domu Maklerskim TMS Brokers.

- Jak wynika z międzynarodowych badań konkurencyjności, problematycznym obszarem jest nie tyle gotowość infrastrukturalna polskiej gospodarki do bycia innowacyjnym, co współpraca biznesu z nauką, jeżeli chodzi o wdrażanie innowacji płynących z sektora prywatnego i zachęty czy też wspieranie przez rząd innowacyjności – mówił ekspert. – To postrzegam jako jeden z priorytetów rządu Mateusza Morawieckiego – podkreślił.

To zatem wyzwanie, które stanie przed nową minister Jadwigą Emilewicz.

- Po to też powstało to nowe ministerstwo i przewodnictwo w nim objęła osoba, która dotychczas się tym zajmowała – dodał Adam Ruciński. – Minister Emilewicz zajmowała się również walką ze smogiem i myślę, że to będzie nadal na czołowym miejscu jej działalności – dodał.

Uporządkowanie przepisów prawnych

Nowa minister powinna zająć się również uporządkowaniem przepisów dotyczących przedsiębiorców, mówił w kolei Marek Wołos.

- Mamy mnóstwo przepisów, zmian w ustawach podatkowych, ale i „Konstytucję Biznesu”. Widać, że niektóre jej przepisy i przepisy obowiązujące w jakiś sposób się wykluczają, albo nie są łatwe do interpretacji. Uporządkowanie więc takiej prostej w zasadzie dziedziny związanej z tego typu działaniami powinno też być priorytetem – podkreślał rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Wśród innych zadań stojących przed nową minister, ekspert wymieniał również wspieranie rozwoju branży fintech i zajęcie się obszarem kryptowalut.

Zapewnienie źródła finansowania celów rządowych

Głównym zadaniem z kolei Teresy Czerwińskiej, zdaniem Bartosza Sawickiego, będzie pilnowanie finansów publicznych.

- Osobą, która wciąż wyznacza najważniejsze cele jest premier Morawiecki. Łączył on kierowanie ministerstwem, które wydawało pieniądze, z tym, które te pieniądze miało znaleźć. Nie sądzę, żeby nagle uległo to diametralnej zmianie, nadal wszystkie strategiczne cele rządu będą miały zapewnione finansowanie. A o to, z którego kierunku ono przyjdzie i który strumień je zapewni, będzie się już martwić nowa minister, choć pod bacznym okiem premiera – uważa ekspert.

Poprawienie ściągalności podatków

Nowa minister finansów ma jasno nakreśloną misję: zmniejszyć lukę VAT-owską, poprawić ściągalność podatków, zwiększyć tym samym wpływy do budżetu i z tego źródła finansować takie wydatki, jak obniżenie wieku emerytalnego, podsumował Adam Ruciński.

Niewiadomą natomiast pozostaje nadal nazwisko nowego ministra cyfryzacji, które poznać mamy niebawem.

Błażej Prośniewski, Anna Wiśniewska