Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Adam Kaliński 30.01.2018

Rośnie optymizm rodzinnych firm. Nie tylko w Polsce

Przedsiębiorstwa rodzinne w Polsce i w pozostałych państwach europejskich są w bardzo dobrej kondycji, zwłaszcza dzięki korzystnej koniunkturze gospodarczej – wynika z raportu firmy doradczej KPMG.

Według raportu w ostatnim roku 41 proc. firm w Polsce odnotowało wzrost przychodów. "Ustalając priorytety na najbliższą przyszłość, przedsiębiorcy planują skoncentrować się na wzroście obrotów (42 proc.) i poprawie zyskowności (37 proc.). Szczególną uwagę zwracają na odpowiednie formy zarządzania, stawiając na ujednolicone i przejrzyste zasady, pozwalające zachować równowagę pomiędzy więzami krwi a biznesem" – czytamy w komunikacie.

Rośnie optymizm

Jak zaznaczyli eksperci, 62 proc. polskich oraz 71 proc. europejskich firm rodzinnych ocenia, że sytuacja ich przedsiębiorstw w najbliższej przyszłości będzie dobra lub bardzo dobra. "W porównaniu do zeszłego roku optymizm rodzinnych przedsiębiorców w Polsce wzrósł o 6 pkt.

Jak zaznaczono, optymistyczne nastroje "mogą być rezultatem dobrych wyników" przedsiębiorstw. Wskazano, że w ostatnim roku 41 proc. przebadanych firm w Polsce odnotowało wzrost przychodów, a tyle samo utrzymało je na stałym poziomie.

Optymizm badanych firm rodzinnych co do przyszłości przekłada się także na ich plany związane z zatrudnieniem. Blisko co trzeci badany planuje zwiększyć liczbę pracowników w firmie.

Czynniki sukcesu

Do wzrostu poziomu obrotów przyczynił się, jak podkreślili autorzy raportu, między innymi ogólny stan gospodarki. Blisko co trzeci ankietowany przedsiębiorca w Europie wskazał na rosnący popyt na rynku jako jeden z kluczowych czynników sukcesu. "W przypadku polskich firm rodzinnych największy wpływ na dobrą sytuację miały efektywne procesy wewnętrzne, które wskazało 25 proc. badanych, skuteczne techniki sprzedaży i dbałość o klienta (22 proc.) oraz inteligentny marketing (21 proc.)" – wyjaśniono.

Jakie wyzwania

Jednocześnie, jak wskazano w raporcie, przedstawiciele firm rodzinnych w Polsce "istotnie odczuwają zwiększające się koszty zatrudnienia". "Dla ponad połowy badanych stanowią one duże utrudnienie w prowadzeniu biznesu. Istotnym wyzwaniem dla polskich przedsiębiorców jest także otoczenie prawne oraz poziom jego skomplikowania" – czytamy w raporcie KPMG.

PAP, ak, NRG