Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 31.01.2018

Walka z ASF: rząd ma nowy pomysł

Trwają konsultacje dotyczące ministerialnego rozporządzenia, na mocy którego zasady bioasekuracji, mające chronić przed rozprzestrzenianiem się ASF, będą obowiązywały w gospodarstwach na terenie całego kraju.
Posłuchaj
  • O nowych sposobach walki z ASF w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Działania, które są obecnie podejmowane budzą nadzieję na poprawę sytuacji.

- Podejmowane przez Ministerstwo Rolnictwa i rząd działania są coraz bardziej skuteczne, jednak nie możemy jeszcze powiedzieć, że zatrzymaliśmy rozwój choroby. Mam jednak nadzieję, że kolejna specustawa, która została wprowadzona 1 stycznia spowoduje, że ten proces zostanie spowolniony. To da szanse hodowcom trzody i przetwórcą szansę na przygotowanie się do nowych działań. Mają one spowolnić proces rozprzestrzeniania się choroby i jednocześnie spowodować, że będziemy mogli dalej budować swoje własne bezpieczeństwo jak również eksport, który jest ograniczany. Ministerstwo planuje objąć cały kraj obowiązkiem zasad bioasekuracji w ramach hodowli zwierząt. To spowoduje, że przypadki przenoszenia tej choroby będą ograniczane – uważa Wiesław Różański, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.

Ogromne straty z powodu ASF

Wystąpienie Afrykańskiego Pomoru Świń spowodowało zablokowanie polskiego eksportu produktów z wieprzowiny. Jest to powodem dużych strat.

- Przypomnę, że Chiny, Japonia oraz Korea to byli nasi najwięksi odbiorcy mięsa wieprzowego. Do Chin w 2013 roku wysłaliśmy 60 tys. ton mięsa wieprzowego z Polski, gdyby nie problem z ASF teraz byśmy wysyłali blisko 100 tys. ton – dodaje.

W tej sytuacji, poza krajami Unii Europejskiej, największymi importerami polskiej wieprzowiny są: Stany Zjednoczone, Kanada, Hongkong i Singapur.

Dariusz Kwiatkowski, abo