Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 15.02.2018

PIT: jak przekazać 1 proc. dla potrzebujących

Dla obdarowującego to trud niewielki, a komuś może pomóc w utrzymaniu się na powierzchni życia. Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku każdy obywatel-płatnik może przekazać 1 proc. należnego państwu podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.
Wideo
  • Jak przekazać 1 proc. dla potrzebujących wyjaśnia Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Posłuchaj
  • Jak przekazać 1 proc. dla potrzebujących wyjaśnia Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

 − Pod względem technicznym jest to zabieg bardzo prosty - wyjaśnia Paweł Jurek  z Ministerstwa Finansów.

Na właściwej deklaracji, czyli tej z której korzystamy przy rocznym rozliczeniu podatkowym, należy wpisać numer KRS wybranej organizacji.

Dodatkowo można wskazać cel szczegółowy, na który kwota z podatku ma być przeznaczona.

Jeśli korzysta się przy tym z systemów elektronicznych, na przykład tych, które oferuje Ministerstwo Finansów poprzez e-deklarację lub na stronie portalu podatkowego, to one same wyliczą jak a to kwota wynikająca z owego 1 proc. Tym samym wskażą  maksymalną wartość tego, co jest przekazywane.

Następnie Urząd Skarbowy  już bez pośrednictwa podatnika przekazuje ów 1%  wybranej przez podatnika organizacji.

Z każdym rokiem przybywa osób, które chcą w ten sposób zasilać organizacje pożytku publicznego. Dane za ubiegły rok mówią, że jest to już 13 mln 600 tysięcy podatników. 

Zebrana kwota wyniosła wówczas ponad 660 mln złotych. Jednak istnieją jeszcze w tej dziedzinie pewne rezerwy. Gdyby wszyscy zdecydowali się przekazać 1% swojego podatku, to zebrana suma byłaby jeszcze o 200 mln złotych większa.

Warto wspomnieć, że od  ubiegłego roku dla emerytów i rencistów przekazujących 1% istnieje bardzo konkretne ułatwienie. Wcześniej, aby wykonać tę operację musieli przejść jak wszyscy procedurę polegającą na wypełnieniu poszczególnych rubryk w swoich  PIT-ach rocznych. Tymczasem wiadomo, że emeryci i renciści nie mają obowiązku rozliczać się samodzielnie, bowiem za nich może to zrobić zakład emerytalny. W tej sytuacji Ministerstwo Finansów wyszło z inicjatywą, że jeżeli seniorzy chcą przekazać jeden procent podatku, to wystarczy, że na bardzo prostym oświadczeniu wielkości pół strony A4, napiszą swoje podstawowe dane: imię, nazwisko, informację do którego urzędu wniosek składają, a także numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego. Taki wniosek nazywa się PIT OP, można złożyć w formie tradycyjnej w Urzędzie Skarbowym , jak i też w formie elektronicznej lub przesłać pocztą.

Urząd Skarbowy dokona przelewu 1% podatku zgodnie z wolą wnioskującego i samodzielnie też ten jeden procent obliczy.      

Dariusz Kwiatkowski, jk