Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 16.02.2018

Premier Morawiecki w Berlinie: dobre relacje gospodarcze, z Nord Stream w tle

Podczas oficjalnej wizyty Premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie, poruszane były ważne tematy gospodarcze. O ile relacje ekonomiczne uznawane są za bardzo dobre i rozwojowe, o tyle obie strony zachowały swoje stanowiska wobec Nord Stream II.
Posłuchaj
  • Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk mówi, że gospodarka jest fundamentem relacji polsko-niemieckich. Premier Mateusz Morawiecki jest z wizytą w Berlinie, gdzie rozmawia z kanclerz Angelą Merkel./IAR/.
  • Premier Mateusz Morawiecki dobrze ocenia nasze stosunki z Niemcami. Dziś szef rządu udaje się z wizytą do Berlina, by spotkać się z kanclerz Angelą Merkel. W radiowej Jedynce mówił, że nie chodzi mu o naprawianie naszych relacji, bo nie ma takiej potrzeby./IAR/.
  • Premier Mateusz Morawiecki przestrzega Niemcy przed budową rurociągu Nord Stream 2 ./IAR/.

Polska i Niemcy mogą być lokomotywą wzrostu i pozytywnych zmian dla całej Unii Europejskiej - przekonywał premier Mateusz Morawiecki, który w piątek w Berlinie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Morawiecki: Polska i Niemcy mogą być lokomotywą wzrostu dla całej UE

− Sądzę, że mamy bardzo dobre perspektywy wzrostu gospodarczego. My w Polsce i również Niemcy i możemy być taką lokomotywą wzrostu i pozytywnych zmian dla całej Unii Europejskiej" - powiedział Morawiecki.



Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska i Niemcy mają "bardzo podobne myślenie w wielu tematach związanych z jednolitym rynkiem europejskim". "Z tematyką związaną z negocjacjami z Rosją, z Wielką Brytanią (...). I to są tematy, które na pewno nas łączą" - ocenił.

Przypomnijmy. W niedawnej rozmowie z PAP premier Morawiecki zapowiadał, że jego wizyta w Niemczech ma wzmocnić potencjał współpracy politycznej i gospodarczej między krajami. Jednocześnie ocenił, że relacje polsko-niemieckie mogą układać się jeszcze lepiej niż do tej pory.

Morawiecki: Polska jest jednym z ważniejszych partnerów gospodarczych Niemiec

− Współpraca na niwie gospodarczej, handlowej kwitnie, Polska jest jednym z najważniejszych partnerów dla Niemiec. Również Niemcy są naszym kluczowym partnerem handlowym. Ale też widać wyraźnie, że modele biznesowe naszych przedsiębiorców są podobne i komplementarne do tych po stronie niemieckiej" – mówił PAP szef rządu.

Niemcy kluczowym partnerem dla Polski

"Polska jest średniej wielkości gospodarką otwartą i chcemy kooperować jak najszerzej na świecie, a Niemcy są jednym z naszych absolutnie kluczowych partnerów" – podkreślił.

Merkel: polsko niemieckie stosunki gospodarcze są bardzo bliskie

Rozmawialiśmy o stosunkach polsko-niemieckich; one są bardzo bliskie, nasze gospodarki są ze sobą połączone, wymiana handlowa jest bardzo dobra; chcemy zrobić wszystko, aby rozwój współpracy był kontynuowany - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim.

− Rozmawialiśmy o stosunkach polsko-niemieckich, które są bardzo intensywne i bliskie jeżeli chodzi o naszą współpracę gospodarczą. Nasze gospodarki są połączone ze sobą, wymiana w handlu kształtuje się bardzo dobrze i co istotne to to, że nie ma pojedynczych dużych inwestycji, ale mówimy tu o szerokim froncie współpracy i kooperacji między firmami średniego sektora" - powiedziała Merkel.


Zadeklarowała, że Niemcy chcą zrobić wszystko, aby ta współpraca była kontynuowana. "Chcę też, by nasze społeczeństwa były ze sobą w ciągłym kontakcie i aby współpraca polsko-niemiecka rozwijała się bardzo dobrze" – podkreśliła kanclerz Niemiec.

Temat sporny – Nord Stream

Na temat Nord Stream 2 oraz dywersyfikacji dostaw gazu warto rozmawiać na forum KE - powiedział w piątek w Berlinie premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że nie zgadza się z podejściem, że Nord Stream 2 zdywersyfikuje źródła dostaw gazu.

Na konferencji prasowej w piątek Morawiecki podkreślił, że w czasie rozmowy z niemiecką kanclerz Angelą Merkel wspomniał m.in. o projekcie Nord Stream 2.

− Ja nie zgadzam się tutaj z takim podejściem, że Nord Stream 2 to jest dywersyfikacja, bo to jest gaz z tego samego źródła, tylko inną drogą" - zaznaczył szef polskiego rządu. Jak dodał, Polska wskazuje też na "ryzyka związane z odcięciem Ukrainy od tranzytu".

"Na temat Nord Stream 2 warto rozmawiać na forum Komisji Europejskiej; o trzecim pakiecie energetycznym i o rzeczywistej dywersyfikacji zarówno poprzez terminale LNG, ja i poprzez budowę interkonektorów (gazowych) w ramach UE, bo w przyszłości będzie to oznaczało dużo większe możliwości dystrybucji gazu z różnych źródeł" - powiedział Morawiecki po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Zdaniem premiera "bardzo ważne jest, by jedna strona nie monopolizowała, nie dyktowała cen jakiemukolwiek krajowi Unii Europejskiej".

Merkel: mamy różne poglądy ws. Nord Stream 2; nie jest zagrożeniem dla dywersyfikacji

Mamy różne poglądy jeżeli chodzi o Nord Stream 2; uważamy, że to jest projekt gospodarczy; według nas Nord Stream 2 nie jest zagrożeniem dla dywersyfikacji - powiedziała w piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel.

− Mamy różne poglądy jeżeli chodzi o Nord Stream. Trzeba to tak rzeczywiście nazwać. Uważamy, że to jest projekt gospodarczy. Też jesteśmy jako Niemcy za dywersyfikacją energii i chcemy, aby Ukraina też miała dywersyfikację gazu, ale według nas Nord Stream nie jest zagrożeniem dla dywersyfikacji" - powiedziała Merkel.

Jak dodała, Niemcy uważają, że należy postrzegać Nord Stream jako "projekt gospodarczy".

Kanclerz oceniła, że była to "bardzo dobra i sensowna rozmowa, bardzo dobra wymiana myśli". "Nasze stosunki będą się bardzo dobrze rozwijały, ponieważ oba nasze kraje zyskają na tych stosunkach. Dlatego też ten intensywny dialog będzie kontynuowany, również w formie konsultacji międzyrządowych, kiedy już Niemcy uformują rząd. Mam nadzieję, że będzie to niebawem" - zaznaczyła.

Dworczyk: bez dialogu rząd niemiecki nie zmieni zdania ws. Nord Stream 2

Bez dialogu rząd niemiecki nie zmieni zdania w sprawie gazociągu Nord Stream 2; będziemy przekonywać naszych partnerów w Berlinie do tego, że ten projekt nie powinien być zrealizowany - powiedział w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Dworczyk został zapytany w TVP Info o rozbieżność w podejściu Polski i Niemiec do budowy gazociągu Nord Stream 2.

Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się temu projektowi. Rząd Niemiec wspiera Nord Stream 2, utrzymując, że projekt ten ma charakter biznesowy a nie polityczny. W finansowaniu przedsięwzięcia uczestniczą niemieckie koncerny Uniper i Wintershall oraz francuski Engie, austriacki OMV i brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell.

"To rzeczywiście jest rozbieżność, którą wskazujemy jako problem od dawna. To nie jest wyłącznie opinia polskich polityków i ekspertów, że gazociąg Nord Stream 2 może być niebezpieczny nie tylko z punktu widzenia dywersyfikacji, ale szerzej, z punktu widzenia bezpieczeństwa całego regionu" - powiedział Dworczyk.

Przypomniał, że na problem ten zwracał uwagę sekretarz stanu USA Rex Tillerson podczas ostatniej wizyty w Polsce, a także "inne kraje europejskie". Jego zdaniem w tej kwestii Niemcy mają "małą wrażliwość jeżeli chodzi o solidarność europejską oraz otwartość na argumenty drugiej strony".

Dworczyk zapewnił, że Polska będzie nadal przekonywać "naszych partnerów w Berlinie" do tego, że projekt budowy Nord Stream 2 nie powinien być zrealizowany. "Bez dialogu, bez rozmowy nie ma szans na to, żeby poszczególne rządy, w tym wypadku rząd niemiecki, zmienił swoje zdanie, swoją opinię w jakiejkolwiek sprawie - również w sprawie Nord Stream 2" - ocenił.

Wyraził też nadzieję, że polskie zabiegi w tej sprawie przyniosą pozytywne efekty.

Prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski o problemie Nord Stream

− Strony pozostały przy swoich stanowiskach, co dla nas jest smutne. Projekt Nord Stream 2 łamie solidarność europejską, bo jest bilateralnym projektem niemiecko-rosyjskim i zwiększy uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu - powiedział PAP Roszkowski.

Przypomniał, że znaczenie gazu będzie rosło w kolejnych dekadach, bo będzie zastępował inne paliwa kopalne jak węgiel kamienny i brunatny, a Federacja Rosyjska bardzo mocno wykorzystuje eksport surowców energetycznych w działaniach politycznych.

− To nie jest czysty biznes polegający na sprzedaży, tylko zawsze jest to projekcja rosyjskiej siły. Tego nie chcemy i nasze stanowisko jest tu jasne. Polska robi wszystko, żeby trwale zdywersyfikować kierunki dostaw poprzez otwarcie trasy z Norwegii i przy użyciu LNG - ocenił.

Odnosząc się do stwierdzenia Angeli Merkel, że Niemcy, obok Nord Stream 2 chcą utrzymania tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę, Roszkowski wskazał, że jest ono wewnętrznie sprzeczne.

− Rosja prowadzi wojnę na Ukrainie i naiwnym jest twierdzenie, że buduje takie gazociągi jak Nord Stream 2 po to, żeby nie rezygnować z tranzytu przez takie kraje jak Ukraina, które uznaje za kłopotliwe, niewiarygodne i wręcz upadłe" - podkreślił Marcin Roszkowski.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Moc przesyłowa to 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku, gdyż po tym roku Rosja zamierza przestać przesyłać gaz rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.Premier Morawiecki w Berlinie

NRG, IAR, PAP, jk