Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 29.06.2018

Upadek lotniska w Radomiu. Będzie zapasowym lądowiskiem dla Okęcia

Wniosek o upadłość radomskiego portu cywilnego trafi do Sądu Gospodarczego najprawdopodobniej na początku przyszłego tygodnia. To warunek konieczny do przejęcia lotniska przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Pod zarządem PPL -u Radom stanie się lotniskiem zapasowym dla Okęcia.

Proces przekazywania obiektu dobiega końca zapewnia prezydent miasta Radosław Witkowski. Strony uzgodniły, że przeprowadzona zostanie procedura "pre - pack", czyli sprzedaż działającej firmy podmiotowi, który będzie kontynuował jej działalność.

Składający wniosek, czyli w tym przypadku zarząd spółki Port Lotniczy Radom wskaże PPL jako przejmującego nieruchomości, pracowników i ewentualne zobowiązania.

W ten sposób unika się pośrednictwa syndyka i często długotrwałego postępowania likwidacyjnego. Dziś to miasto jest jedynym właścicielem lotniska.

Lotnisko w Radomiu pochłonęło już 120 mln zł

Dotąd projekt pochłonął około 120 milionów złotych. Samorząd od lat poszukuje wsparcia finansowego, a od miesięcy negocjuje z przedsiębiorstwem Państwowym Porty Lotnicze.

Wojsko będzie nadal współgospodarzem lotniska

Mimo zmiany zarządcy, jedno się nie zmieni. Wojsko - tak jak dotychczas - będzie współgospodarzem lotniska - uspokaja wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Jak podkreśla, jego aktywność w Radomiu nie jest zagrożona. Gwarantuje to umowa wynegocjowana przez armię i Ministerstwo Infrastruktury - dodaje wiceminister.

Na lotnisku planowane są inwestycje 0,5 mld zł

Natomiast już pod koniec roku powinny ruszyć - warte około pół miliarda złotych - inwestycje, które umożliwią odprawienie sześciu milionów pasażerów.

IAR, jk