Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Adam Kaliński 30.08.2018

Wierzyciele Getbacku liczą, że państwo pomoże im odzyskać pieniądze

W siedzibie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie obligatariusze windykacyjnej spółki GetBack rozmawiali z przedstawicielami instytucji państwowych. Chodzi o reprezentantów kancelarii premiera, resortu finansów, Komisji Nadzoru Finansowego i Rzecznika Finansowego. 
Posłuchaj
  • Rzecznik Finansowy Aleksandra Wiktorow zapowiedziała, iż planowane jest spotkanie z bankami czy domami maklerskimi, które miały oferować obligacje Getbacku. (IAR)
  • Szef stowarzyszenia obligatariuszy GetBack Artiom Bujan poinformował, że wierzyciele przynieśli na spotkanie w UOKiK plan reform prawnych oraz działań względem dystrybutorów obligacji.

Tematem rozmów była sytuacja wierzycieli firmy oraz działania instytucji państwa wobec podmiotów pośredniczących w kupnie jej papierów dłużnych.

Będzie spotkanie z bankowcami i maklerami

Rzecznik Finansowy Aleksandra Wiktorow zapowiedziała, iż planowane jest spotkanie z bankami czy domami maklerskimi, które miały oferować dług Getbacku. Po nim instytucje państwowe mają wrócić do spotkań z wierzycielami:

Szef stowarzyszenia obligatariuszy GetBack Artiom Bujan poinformował, że wierzyciele przynieśli na spotkanie plan reform prawnych oraz działań względem dystrybutorów obligacji. Zdaniem kierowanej przez niego grupy wierzycieli, to instytucje pośredniczące odpowiadają za niekontrolowaną sprzedaż długu Getbacku.

GetBack to powstała 6 lat temu firma zarządzająca wierzytelnościami. W lipcu ubiegłego roku spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. Po 9 miesiącach od debiutu okazało się, że grozi jej upadłość.

Dług większy niż w przypadku Amber Gold

Obligacje windykatora kupiło ponad 9 tysięcy osób, a ich wartość to około 2,5 miliarda złotych. Dług trzykrotnie przewyższa wartość zaległości finansowych Amber Gold. GetBack od maja jest w trakcie przyspieszonego postępowania układowego - prowadzi je sąd we Wrocławiu.

W tym tygodniu odbyło się walne zgromadzenie udziałowców oraz zgromadzenie wierzycieli restrukturyzowanej spółki. Zarząd dłużnika proponuje spłatę 31 procent zainwestowanych środków w ciągu 8 lat oraz zamianę części zobowiązań na akcje. Kurator sądowy oraz Rada Wierzycieli domagają się spłaty w wysokości 50,5 procent w tym samym okresie.

Głosowanie nad układem, czyli umorzeniem części długu wobec niezabezpieczonych obligatariuszy, ma odbyć się 9 października.

IAR, ak, NRG