Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Jarosław Krawędkowski 08.10.2018

Nobel z ekonomii 2018 dla dwóch naukowców: ich wspólna recepta na rozwój gospodarczy

Amerykanie William Nordhaus i Paul Romer zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla z ekonomii za prace nad zmianą klimatu i rozwoju gospodarczego związanego z nowościami technologicznymi.
Posłuchaj
  • Oznaczeniu tegorocznej Nagrody Nobla dla rozwoju światowej, w tym polskiej gospodarki, mówił w radiowej Trójce Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Gość audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers pytany, czy nagroda dla dwóch naukowców zaskakuje, zwraca uwagę, że Paul Romer był od lat wymieniany wśród kandydatów do tej nagrody, nawet kilka lat temu został omyłkowo wymieniony jako zdobywca tej nagrody.

− I w końcu się doczekał i oceniam, że jest to dobra decyzja, bo dotyczy osoby bardzo zasłużonej dla badania teorii wzrostu gospodarczego, a przecież o to w ekonomii chodzi – dzięki temu stajemy się bogatsi, zamożniejsi i jesteśmy w stanie lepiej i wygodniej żyć, mówi Przemysław Kwiecień.

I jak dodaje, to jest pewnego rodzaju wspólny mianownik między obu nagrodzonymi naukowcami – bo Romer tłumaczy dlaczego rośniemy, a Nordhaus mówi o wzroście w tym szerszym aspekcie środowiskowym, który trudny jest do wyceny, a mający  przecież wpływ na bieżące i przyszłe życie i rozwój.

W uzasadnieniu nagrody mówi się, że prace obu naukowców przybliżyły nas do odpowiedzi w jaki sposób możemy osiągnąć trwały i zrównoważony globalny wzrost gospodarczy.

Wspólna recepta obu noblistów na rozwój gospodarczy

− Gdybyśmy mieli poznać wspólną receptę obu laureatów nagrody, to brzmiałaby ona: inwestować jak najwięcej w kapitał ludzki, w rozwój technologiczny, innowacyjność i kreatywność przy dbałości o środowisko, czyli unikając technologii je zatruwającej, mówi Kwiecień.

− I na kwestię – co robić, bardziej odpowiada Romer, a na kwestię - czego nie robić, odpowiada bardziej Nordhaus, mówi gość Trójki

Nauki tegorocznego Nobla stosowane też w Polsce

Gość radiowej Trójki pytany o znaczenie badań obu noblistów dla polskiej gospodarki odpowiada, że ma ona już u nas swoje zastosowanie.

− Nordhaus był jednym z pierwszych pomysłodawców podatków od emisji szkodliwych pyłów, zastosowała je jako pierwsza Unia Europejska, i trzeba dodać, że są one dla nas bardzo niekorzystne, mówi Kwiecień.

I dodaje, że w przypadku Romera, to kładzie on nacisk na to, co w polskiej polityce gospodarczej jest bardzo potrzebne, czyli na działania które przyniosą efekt w długim okresie – rozwój kreatywności, budowy kapitału ludzkiego, edukacji.

− Dzięki temu w tej globalnej wiosce będziemy sobie dobrze radzić, skutecznie konkurować, mówił gość radiowej Trójki.

Błażej Prośniewski, jk