Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Dydliński 01.11.2018

Elektromobilność szansą na poprawę jakości powietrza

Polska nie radzi sobie z ograniczaniem emisji zanieczyszczeń pochodzących z transportu drogowego - wynika z informacji przedstawionych w tym roku  przez Najwyższą Izbę Kontroli. Tymczasem w spalinach zawarte są substancje toksyczne zagrażające zdrowiu i życiu człowieka, między innymi dwutlenek azotu i benzoapiren. Dlatego tak duże znaczenie ma upowszechnianie użytkowania samochodów o napędzie elektrycznym.

Taką też misję realizuje Stowarzyszenia Ekozlot.pl -Rozwój Elektromobilności - podkreśla Marcin Piórkowski, prezes tej organizacji. Jak dodaje, oprócz bezemisyjności auta elektryczne mają dużo innych zalet - są ciche i tańsze w eksploatacji od tych, napędzanych tradycyjnymi silnikami. Pewną barierą mogą być nadal ceny, które jednak są z roku na rok coraz niższe.

Ciche i ekologiczne

Marcin Piórkowski uważa, że impuls do rozwoju elektromobilności musi pochodzić ze strony państwa.

- Tak jak w innych krajach jest dużo subwencji, dotacji do zakupu takiego samochodu, są też zwolnienia z cła czy podatku VAT. Te mechanizmy najbardziej wpływają na rozwój tego segmentu. Wszystko to robimy dlatego, bo te auta są bezemisyjne. Aspekt ekologiczny musi być poruszany przy zakupie. Osoba, która kupuje takie auto musi mieć świadomość, że to pozwoli ograniczyć zanieczyszczenia powietrza w ich miejscu zamieszkania. To bardzo ważne - dodaje.

Eksperci uważają, że najwięcej tlenków azotu generuje do atmosfery przemysł ,  ale zaraz po nim właśnie transport drogowy.

Jeśli nie zaczniemy skuteczniej walczyć ze spalinami, to nie zdołamy wypełnić wymogów unijnej dyrektywy o redukcji emisji tlenków azotu.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md