Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
migrator migrator 23.06.2010

Dzień Ojca: nikt nie korzysta z tacierzyńskiego

Od początku tego roku ojcowie mogą skorzystać z tzw. urlopu tacierzyńskiego. Jednak, jak się okazuje z szansy dodatkowych chwil z dzieckiem ojcowie korzystają niechętnie.
Dzień Ojca: nikt nie korzysta z tacierzyńskiegoSXC

Justyna Golonko rozmawia z Wojciechem Andrusiewiczem z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Urlop macierzyński przysługuje nie tylko pracownikom

Oczywiście tzw. urlop tacierzyński przysługuje osobom, które mają ubezpieczenie chorobowe. To nie tylko pracownicy, ale także jak w przypadku matek – przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą. Im taki urlop też się należy.

Jeśli młody tata chce skorzystać z tego prawa, to co powinien zrobić?
Przede wszystkim, jeżeli jest pracownikiem, winien złożyć wniosek u swojego pracodawcy. Wniosek ten powinien zostać złożony w terminie do 7 dni przed udaniem się na taki urlop tacierzyński.

Co dalej, co trzeba dołączyć do takiego wniosku?
Oczywiście, należy dołączyć odpis aktu urodzenia dziecka, żeby ZUS wiedział, kiedy miały miejsce narodziny oraz czy dziecko nie osiągnęło już 12 miesiąca życia. Z urlopu i zasiłku tacierzyńskiego można skorzystać tylko do tego wieku dziecka.

Jak się oblicza zasiłek tacierzyński?
Tak jak w przypadku matki, jest to przeciętne wynagrodzenie z poprzedniego roku.

W jakim wymiarze jest urlop tacierzyński?
Do 2012 roku każdemu tacie, któremu urodzi się dziecko, urlop tacierzyński przysługuje w wysokości 1 tygodnia. Od 1 stycznia 2012 roku będą to już 2 tygodnie.

Co w sytuacji, gdy mama jest na urlopie macierzyńskim? Czy tacie wtedy też przysługuje taki urlop?
Z urlopu i zasiłku tacierzyńskiego można skorzystać w tym samym czasie, kiedy na urlopie macierzyńskim przebywa matka dziecka.

Czy pracodawca może odmówić prawa do tego urlopu?
Pracodawca nie ma prawa odmówić takiego prawa ani ojcu ani matce dziecka.

Jednak urlop dla ojców jest na razie mało popularny
Tak, raczej gremialnie ojcowie z niego nie korzystają. Trudno powiedzieć, z czego to wynika – czy z tego, że raczej matka zajmuje się dzieckiem, a ojciec raczej pracą. Do tej pory urlop i zasiłek tacierzyński został przyznany kilkuset osobom.

Według Justyny Golonko kilkaset osób to naprawdę niewiele, jeśli wziąć pod uwagę, że prawo do urlopów miało w tym czasie ponad 111 tys. ojców. Eksperci ostrzegają, że główna przyczyną tego zjawiska może być niska świadomość swoich praw.