Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Kaliński 01.02.2019

"Rządy Pieniądza". Czy polska gospodarka obroni wysoki wzrost?

Gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 byli: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej, Stanisław Cichocki z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Przemysław Kwiecień z X-trade Brokers.
Posłuchaj
  • Goście audycji "Rządy pieniądza" w Polskim Radiu 24: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej, Stanisław Cichocki z Uniwersytetu Warszawskiego i Przemysław Kwiecień z X-trade Brokers, z którymi rozmawiała Anna Grabowska - komentowali główne wydarzenia gospodarcze. (Cz.1)
  • Goście audycji "Rządy pieniądza" w Polskim Radiu 24: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej, Stanisław Cichocki z Uniwersytetu Warszawskiego i Przemysław Kwiecień z X-trade Brokers, z którymi rozmawiała Anna Grabowska - komentowali główne wydarzenia gospodarcze. (Cz.2)
Czytaj także

Jednym z tematów dyskusji był wstępny odczyt PKB za ubiegły rok, który pokazuje, że realnie polska gospodarka wzrosła o 5,1 proc., wobec 4,8 proc. w 2017 roku.

Tempo osłabnie?

Zdaniem Przemysława Kwietnia - wzrost w tym roku będzie kontynuowany, ale już nie w takim tempie. Dodał, że rok 2018 pozytywnie zaskoczył, jeśli chodzi o wzrost polskiej gospodarki, która okazała się do tego zrównoważona. Sprawia to - zdaniem eksperta - że jesteśmy względnie uodpornieni na "zewnętrzne turbulencje".

Problem w sektorze budowlanym

Według Agnieszki Durlik - mamy spory problem, zwłaszcza w budownictwie, w którym szybko rosną koszty, a firmy z tego sektora "łapią zadyszkę". Zdaniem rozmówczyni w sektorze tym może pojawić się z tego powodu spowolnienie, co wpłynęłoby negatywnie na PKB.

Czynniki zewnętrzne

Zdaniem Stanisława Cichockiego - widać "ograniczenia podażowe na rynku pracy", gdzie brakuje zwłaszcza pracowników wykwalifikowanych, co może się jeszcze pogłębić, jeśli z Polski do Niemiec wyjedzie część pracowników z Ukrainy.

Inne zagrożenia dla polskiej gospodarki i naszego handlu zagranicznego - zdaniem rozmówcy - to słabnąca koniunktura w Niemczech, Brexit oraz wojna handlowa Stany Zjednoczone-Chiny. To wszystko może wpłynąć hamująco na tempo wzrostu naszej gospodarki.

Anna Grabowska, ak, NRG