Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 23.02.2019

Zapowiedź brexitu blokuje eksport polskiego drobiu

Polscy drobiarze zakończyli ubiegły rok z dużymi osiągnięciami. Wartość eksportu mięsa drobiowego i przetworów wyniosła około 2 mld euro. Za granicę sprzedawana jest prawie połowa krajowej produkcji, wynoszącej ponad 3 mln ton.   
Posłuchaj
  • O problemach polskiej branży drobiarskiej związanych z brexitem, mówił w radiowej Jedynce Łukasz Dominiak - dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

− Jednak obecnie producenci drobiu stają przed wieloma wyzwaniami, podkreśla  Łukasz Dominiak - dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa.

Wstrzymane podpisywanie umów

Jak wyjaśnia, już niepewność związana z negocjacjami ws. brexitu wywołuje negatywne skutki dla branży – np. kontrahenci brytyjscy nie mają chęci podpisywania umów handlowych.

− Tymczasem Wielka Brytania jest drugim rynkiem dla polskiego eksportu drobiu, a w przypadku przetworów z tego mięsa – zajmuje pierwsze miejsce – mówi Łukasz Dominiak.

W miejsce polskiego drobiu wejdzie drób z Brazylii?

I przypomina, że Unia Europejska eksportuje drób między innymi z Brazylii. Tymczasem wyniki ubiegłorocznego audytu przeprowadzonego przez Komisję Europejską w tamtejszych zakładach przetwórczych, budzą wiele obaw.

Jak się okazało, cały system produkcji mięsa drobiowego odbiega od unijnych norm, i dotyczy to np. leków weterynaryjnych, które w Unii są zakazane, a w Brazylii są dopuszczone – mówi Dominiak.

Brakuje też systemu nadzoru nad podawaniem leków w produkcji zwierzęcej, w tym drobiarskiej. 

Dariusz Kwiatkowski, jk