Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 23.05.2019

Polska gospodarka „idzie pod prąd” – rośnie, mimo sygnałów o słabszej koniunkturze w Europie Zachodniej

Wyższe od oczekiwań tempo wzrostu inwestycji przedsiębiorstw, produkcji przemysłowej i budownictwa, oznaczają, że wzrost PKB w całym 2019 r. może wynieść nawet 4,5 proc. - ocenił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w przekazanym PAP komentarzu do czwartkowych danych GUS

Jak podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny, produkcja budowlano-montażowa w kwietniu 2019 r. wzrosła o 17,4 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 7,1 proc.

Natomiast sprzedaż detaliczna w kwietniu 2019 r. zwiększyła się o 13,6 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 4,4 proc. - podał GUS. Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w ubiegłym miesiącu o 11,9 proc.

Gospodarka w bardzo dobrej kondycji

− Nasza gospodarka jest w bardzo dobrej kondycji. W tempie wyższym niż oczekiwali analitycy rosną inwestycje przedsiębiorstw, produkcja przemysłowa i budownictwo - podkreślił szef MIiR.

Inwestycje w firmach najwyższe od lat – 21,7 procent

Wskazał na najwyższe od lat tempo wzrostu inwestycji w firmach, na poziomie 21,7 proc. w pierwszym kwartale, wzrost produkcji budowlano-montażowej w kwietniu (17,4 proc. rok do roku, oczekiwano 15,9 proc.) i produkcji przemysłowej (9,2 proc. rdr).

Możliwy tegoroczny wzrost PKB na poziomie 4,5 proc.

"To kolejne po szacunkach dotyczących wzrostu PKB w I kwartale dane, które pozwalają uznać, że moje prognozy dotyczące wzrostu PKB w całym 2019 roku są jak najbardziej realne. Według mnie może to być nawet 4,5 proc." - ocenił. Przypomniał, że powyżej 4 proc. prognozowały w maju Komisja Europejska i OECD.

Polski wzrost pod prąd – w Europie Zachodniej, głównie w Niemczech, coraz więcej sygnałów o słabnącej koniunkturze

Według Kwiecińskiego "idziemy trochę pod prąd", bo ten wysyp pozytywnych danych stoi w kontrze do ostatnich odczytów indeksów wskazujących na koniunkturę i nastroje gospodarcze w strefie euro i u naszego głównego partnera handlowego, czyli Niemiec.

Przypomniał, że indeks PMI w Niemczech i strefie euro oraz niemiecki indeks Ifo osiągnęły wartości niższe od przewidywań analityków.

Wzrost produkcji we wszystkich segmentach, w tym eksportowych

W kontekście słabych nastrojów w UE - jak powiedział - warto zwrócić uwagę na to, że krajowa produkcja przemysłowa rosła we wszystkich segmentach.

− Dobrze wróży szczególnie to, że wzrosty dotyczą także naszych sektorów eksportowych, co pokazuje zdolność naszych firm do uniezależnienia się od dotychczasowych rynków zbytu" - podkreślił minister. Zaznaczył, że nasi przedsiębiorcy są elastyczni, a przez to bardziej konkurencyjni.

Wzrost produkcji przemysłowej mimo słabszych tzw. wskaźników wyprzedzających

Kwieciński zwrócił uwagę na to, że dane GUS o produkcji przemysłowej konsekwentnie rosną pomimo tego, że indeks PMI dla Polski, który mówi o przewidywaniach koniunktury, "jest niższy niż psychologiczna bariera 50 punktów".

"W ciągu 1-2 miesięcy powróci on do wskazań powyżej 50 pkt." - ocenił.

Szef MIiR odniósł się też do GUS-owskich odczytów koniunktury w przemyśle przetwórczym. Zaznaczył, że o dobrych nastrojach gospodarczych w Polsce świadczy to, że przedsiębiorcy chcą inwestować, co pokazują wzrosty w nakładach firm na środki trwałe.

Duży wzrost inwestycji w przedsiębiorstwach

− Wrażenie robi zestawienie dwóch liczb. Wzrost inwestycji przedsiębiorstw w I kwartale 2018 roku wyniósł przyzwoite 6,6 proc. Dzisiaj mamy ponad 15 punktów procentowych więcej" - podkreślił.

Rośnie liczba budowanych i oddawanych mieszań

Ocenił, że czwartkowe dane GUS na temat budownictwa mieszkaniowego w pierwszym kwartale są "dobrą bazą" dla dalszego rozwoju tego sektora w kolejnych kwartałach. "Do kwietnia 2019 r. oddano do użytku o 19,3 proc. więcej mieszkań niż rok temu. Równocześnie liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenie lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, wzrosła o 9,3 proc. rdr" - wyliczył.



Jego zdaniem budownictwo w kolejnych kwartałach będzie wspierać krajowy przemysł i całą gospodarkę w utrzymaniu silnego wzrostu w całym 2019 roku.

PAP, jk