Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Adam Kaliński 02.09.2019

Jak sprawdzić kontrahenta? Pomoże biała lista podatników VAT

Wykaz informacji o podatnikach towarów i usług, czyli biała lista podatników VAT, która zaczęła obowiązywać od początku września - ma m.in. pomóc firmom szybko weryfikować kontrahentów. Nowe rozwiązania ograniczą jednak możliwość korzystania ze zwolnienia VAT przez część podatników.

Znowelizowane przepisy dotyczą przede wszystkim firm prowadzących sprzedaż w Internecie towarów wrażliwych na oszustwa, jak kosmetyki, sprzęt elektroniczny czy RTV i AGD.

Kto nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia podatkowego?

Ze zwolnienia nie będą mogły korzystać podatnicy dokonujący sprzedaży hurtowej i detalicznej części samochodowych oraz motocyklowych a także przedsiębiorstwa ściągające długi.

Podatnik, jak przewidują nowe rozwiązania, będzie wykreślony z rejestru VAT, jeśli nie złoży deklaracji za 3 kolejne miesiące lub 1 kwartał. O połowę skrócono okresy nieskładania deklaracji, po których będzie możliwe wykreślenie z rejestru VAT.

Rozszerzono także katalog podatników, którzy nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, o którym mówi art. 113 ustawy o VAT. Chodzi o zwolnienie przysługujące podmiotom, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła 200 tys. złotych rocznie. 

Jak podaje portal biznes.gov.pl - jeśli naszemu kontrahentowi odmówiono rejestracji, wykreślono go z rejestru lub przywrócono zarejestrowanie jako podatnika VAT, poznamy dzieki Liście podstawę prawną tych decyzji. Potwierdzimy także numer rachunku bankowego, na jaki mamy zapłacić swojemu kontrahentowi.

KAS na straży listy

Listę prowadzi Krajowa Administracja Skarbowa (dalej „szef KAS”). Dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Finansów oraz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zastąpiła ona dotychczas funkcjonujące listy podatników: zarejestrowanych niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

W wykazie można wyszukiwać według NIP, REGON, numeru rachunku bankowego lub nazwy firmy. Jeśli wpiszesz tylko fragment tej nazwy, system pokaże pasujące wyniki, spośród których wybierzesz właściwą firmę.

Nie trzeba także nic robić, aby dane firmy znalazły się na liście. Wszystkie potrzebne informacje szef KAS pobierze z dostępnych rejestrów publicznych. Jeśli te informacje okażą się niepoprawne, możesz wystąpić do szefa KAS z wnioskiem o ich usunięcie lub sprostowanie.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy, najważniejsze jest publikowanie na liście numerów firmowych rachunków bankowych.

Rachunki, które się na niej znajdą, zostaną pobrane z baz Krajowej Administracji Skarbowej. Będą to te same numery rachunków, które podałeś przy zakładaniu firmy w urzędzie skarbowym (w przypadku spółki zarejestrowanej w KRS) albo za pośrednictwem CEIDG (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej).

Co zawiera biała lista podatników VAT?

- nazwę firmy lub imię i nazwisko przedsiębiorcy.

- numer, za pomocą którego podmiot został zidentyfikowany na potrzeby podatku, jeżeli taki        numer został przyznany.

- status podmiotu: w odniesieniu do którego nie dokonano rejestracji albo który wykreślono z      rejestru jako podatnika VAT, zarejestrowanego jako „podatnik VAT czynny” albo „podatnik          VAT zwolniony”, w tym podmiotu, którego rejestracja została przywrócona.

- numer identyfikacyjny REGON, o ile został nadany numer PESEL, o ile podmiot posiada;
  numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, o ile został nadany adres siedziby - w przypadku          podmiotu niebędącego osobą fizyczną.

- adres stałego miejsca prowadzenia działalności albo adres miejsca zamieszkania, w przypadku    nieposiadania stałego miejsca prowadzenia działalności - w odniesieniu do osoby fizycznej.

- imiona i nazwiska osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania            podmiotu oraz ich numery identyfikacji podatkowej lub numery PESEL.

 - imiona i nazwiska prokurentów oraz ich numery identyfikacji podatkowej lub numery                 PESEL, imię i nazwisko lub firmę (nazwę) wspólnika oraz jego numer identyfikacji podatkowej     lub numer PESEL.

 - daty rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia                     zarejestrowania jako podatnika VAT.

 - podstawę prawną odpowiednio odmowy rejestracji, wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia      zarejestrowania jako podatnika VAT.

 - numery rachunków bankowych lub rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo                kredytowej, której dana firma jest członkiem, otwartych w związku z prowadzoną działalnością    gospodarczą, wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym.

Na białej liście podatników VAT nie będzie osobistych kont bankowych, z których korzystają przedsiębiorcy. To oznacza, że od początku przyszłego roku, wpłat na takie rachunki nie będzie można doliczyć do kosztów, chyba, że za każdym razem kontrahent uprzedzi skarbówkę w ciągu 3 dni o przelewie na rachunek spoza listy.

Uszczelniania podatków ciąg dalszy

Zdaniem resortu finansów nowe przepisy pomogą w dalszym uszczelnieniu systemu podatkowego i zapewnią większą stabilność wpływów z podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. 

biznes.gov.pl, MF, KAS, PAP, akg