Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Adam Kaliński 18.10.2019

GUS: przemysł w dobrej formie. Wzrosła produkcja

Produkcja przemysłowa w Polsce we wrześniu 2019 r. wzrosła o 5,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 10,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Posłuchaj
  • Ekonomista Santander Bank Polska Grzegorz Ogonek - o danych GUS na temat produkcji przemysłowej (IAR)
  • Ekonomista Santander Bank Polska Grzegorz Ogonek - ocenia, że wrzesień był dobry dla firm produkujących na eksport (IAR)
Czytaj także

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji we wrześniu rdr o 4,7 proc., a mdm wzrostu o 10,0 proc.

 Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła we wrześniu rdr o 3,5 proc., a mdm wzrosła o 1,2 proc.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Eksperci: polski przemysł odporny na zagrożenia. Presja inflacyjna nie zaszkodziła

Natomiast ceny produkcji przemysłowej we wrześniu 2019 r. wzrosły rdr o 0,9 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomista Santander Bank Polska Grzegorz Ogonek ocenia, że opublikowane informacje są lepsze od oczekiwań. Powiedział, że jest to dobra wiadomość po tym, jak w ostatnich miesiącach kilka razy roczna dynamika produkcji była ujemna.

Dobry miesiąc dla eksporterów

Podkreślił, że wrzesień był dobry dla firm produkujących na eksport. Zaskakujący był ponad 40-procentowy wzrost w ujęciu rocznym w kategorii obejmującej między innymi produkcję łodzi, statków i lokomotyw.

Jak wskazał ekspert - przedsiębiorcy bronią się przed skutkami spowolnienia gospodarczego w Europie Zachodniej, szukając partnerów handlowych w innych częściach świata.

Gdzie widać spowolnienie

Dodał jednak, że w takich branżach, jak przemysł ciężki czy produkcja dla budownictwa spowolnienie jest widoczne.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] GUS: mocny wzrost produkcji przemysłowej. Ekonomiści "pozytywnie zaskoczeni"

Piotr Piękoś, analityk Pekao SA skomentował, że po zaskakująco słabym odczycie za sierpień, wrzesień przyniósł wyraźne odbicie dynamiki produkcji. Uważa, że jest to "częściowo w związku z poprawą efektu liczby dni roboczych - jeden dzień więcej niż przed rokiem, natomiast widoczne również wyraźnie w ujęciu pozbawionym efektów kalendarza.

Polski przemysł odporny na spowolnienie

Zauważył, że szczególnie wysoki wzrost obserwowany był w branżach o wysokim udziale eksportu - takich jak motoryzacja, wyroby z tworzyw sztucznych czy meble, co sugeruje utrzymywanie się imponującej odporności polskiego przetwórstwa na mocne spowolnienie w przemyśle niemieckim.

PAP, PolskieRadio 24, akg