Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Adam Kaliński 29.12.2019

Ważna zmiana w podatkach. Od nowego roku wchodzą indywidualne mikrorachunki

Od 1 stycznia PIT, CIT i VAT będą płacone na mikrorachunki podatników, a nie na rachunki urzędów skarbowych, tak jak miało to miejsce dotychczas.

Mikrorachunki podatkowe to przypisane każdemu podatnikowi indywidualne rachunki, na które będą płacone podatki. Aniećko zaznaczył, że system rusza po 1 stycznia 2020 r. i obejmie płatności PIT i CIT oraz VAT. W przypadku tego ostatniego podatku będą pewne wyjątki, np. VAT importowy będzie wpłacany tak, jak obecnie. Od nowego roku rewolucja w podatkach – w miejsce starych rachunków urzędów skarbowych - indywidualne mikrorachunki https://t.co/5VHyeMecfu

- Przeprowadzone zostały testy w Krajowej Izbie Rozliczeniowej dotyczące przepływu płatności na mikrorachunki. Analizujemy wydajność tego systemu - powiedział dyrektor. Zapewnił, że system rozliczeniowy urzędów skarbowych przystosowano już do wprowadzenia mikrorachunków. Trwają szkolenia pracowników w urzędach skarbowych oraz ostatnie uzgodnienia z Narodowym Bankiem Polskim dotyczące podpisania nowej umowy na obsługę rachunku bankowego do obsługi mikrorachunków - powiedział dyrektor departamentu poboru podatków resortu finansów Dariusz Aniećko.

- Mikrorachunki dla PIT, CIT i VAT to pierwszy krok w kierunku centralizacji rozliczeń. Będziemy chcieli włączyć do niego pobór także innych podatków - dodał przedstawiciel Ministerstwa Finansów.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Od nowego roku rewolucja w podatkach – w miejsce starych rachunków urzędów skarbowych - idywidualne mikrorachunki

Wyjaśnił, że celem zmiany jest przede wszystkim wprowadzenie ułatwień dla podatników. Zamiast wpłacać podatki na trzy rachunki, jak do tej pory, będą one płacone na jeden. Jednocześnie fiskus automatycznie zaksięguje odpowiednią kwotę na centralnej karcie kontowej podatnika.

- To także duże ułatwienie dla administracji skarbowej, bowiem dotychczas księgowanie tych kwot trwa czasem dwa do trzech dni. Po zmianach księgowanie wpłaconych kwot będzie odbywało się trybie nocnym - zauważył.

Dodał, że obecnie, wraz ze zmianą miejsca zamieszkania podatnik musi wpłacać podatki do innego urzędu skarbowego. - Sytuacja taka utrudniała m.in. rozliczenia zeznań rocznych, wydanie zaświadczenia np. o niezaleganiu. Ponadto, podatnicy często dokonywali wpłat na niewłaściwe rachunki. Przy centralnym systemie i mikrorachunkach problem wpłaty na niewłaściwy rachunek podatkowy przestaje istnieć - stwierdził. 

- Obecnie obowiązujące rachunki bankowe będą aktywne do 31 grudnia 2019 r. Po 1 stycznia 2020 r. bank zleceniodawcy nie powinien zrealizować takiego przelewu, już na etapie zlecania przez podatnika polecenia przelewu - powiedział dyrektor pytany, czy po 1 stycznia 2020 r. będzie możliwa pomyłka i przelew podatku na "stary" rachunek.

Zaznaczył, że zapłata podatku przez podatnika na niewłaściwy rachunek bankowych nie jest uznawana jako skuteczne rozliczenie z fiskusem. Urząd skarbowy może uznać dokonanie wpłat przez podatnika po uznaniu płatności na właściwym rachunku.

Zapewnił, że na podatnikach będzie ciążył tylko jeden obowiązek związany ze zmianą. Trzeba będzie sprawdzić numer mikrorachunku podatkowego. - Podatnik będzie płacił podatki (PIT, CIT, VAT) tak, jak robił to dotychczas. Jedyna zmiana polega na tym, że zamiast wpisywać w poleceniu przelewu numer rachunku bankowego urzędu skarbowego, podatnik będzie wpisywał swój indywidualny rachunek podatkowy - wyjaśnił.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Mała rewolucja w rozliczeniach z fiskusem. Każdy będzie miał swoje konto podatkowe

Resort finansów spodziewa się masowego wykorzystania mikrorachunków po 15 lutego 2020 r., kiedy ruszą rozliczenia PIT-ów za 2019 r. "Na przyjęcie masowych wpłat przy użyciu mikrorachunków jesteśmy przygotowani, m.in. właśnie w tym kierunku są prowadzone testy wydajnościowe z NBP" - zapewnił dyrektor.

Zgodnie z informacjami MF numer mikrorachunku można sprawdzić w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Potrzebny jest numer PESEL lub NIP - w przypadku przedsiębiorców. Numer generowany jest automatycznie - nie ma potrzeby składania w tej sprawie żadnych wniosków do urzędu skarbowego.

PAP, PR24, akg