Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Adam Kaliński 17.01.2020

Gospodarka Chin kolejny rok na hamulcu. Wzrost PKB nadal jednak imponuje

Chińska gospodarka rosła w ubiegłym roku w najwolniejszym tempie od prawie trzech dekad. Oficjalne dane pokazują, że druga co do wielkości gospodarka świata zwiększyła się "tylko" o 6,1 proc. Kraj boryka się ze słabym popytem wewnętrznym i skutkami wojny handlowej z USA.

Konflikt handlowy ze Stanami Zjednoczonymi trwa już od dwóch lat i od tego czasu rząd chiński wdraża środki w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Teraz – po podpisaniu wstępnej umowy handlowej ograniczającej "wojnę" celną pomiędzy dwoma najpotężniejszymi gospodarkami świata – wraca zaufanie do chińskiej produkcji i przemysłu, jednak analitycy wciąż nie są pewni, czy porozumienie przyniesie oczekiwane rezultaty.

Chiny-USA-pieniadze-banknoty-pap-1200.jpg
Koniec wojny, nowy etap. Jest porozumienie handlowe USA-Chiny

Pekin wprowadza dodatkowe środki stymulujące,

Chińskie władze wprowadziły w celu pobudzenia gospodarki obniżkę podatków i umożliwiły samorządom sprzedaży obligacji na sfinansowanie programów infrastrukturalnych. Zachęcają również banki krajowe do udzielania większych pożyczek, zwłaszcza małym firmom.

Nowe pożyczki w lokalnej walucie osiągnęły w ubiegłym roku rekordowy poziom 2,44 bln dolarów, jednak wzrost inwestycji spada do rekordowo niskiego poziomu.

Chociaż stopa wzrostu wynosząca 6,1 proc. jest najsłabszym wynikiem chińskiej gospodarki od 29 lat, bo kraj ten jeszcze w pierwszej dekadzie XXI wieku notował wzrost dwucyfrowy, to rozwój gospodarczy jest i tak znacznie szybszy niż w innych dobrze rozwiniętych państwach. Na przykład amerykański bank centralny przewiduje, że w tym roku gospodarka USA wzrośnie o około 2,2 proc.

Pomocna wojna handlowa?

1200_Trump_shutterstock.jpg
Ocieplenie stosunków na linii USA-Chiny

– W wielu krajach najwolniejszy wzrost PKB od trzech dekad może wywołać panikę, ale nie w Chinach. Ta 6,1 proc. PKB mieści się w długofalowych planach rządu, ponieważ chińscy decydenci od lat starają się stopniowo zmniejszać oczekiwania.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Wicepremier Chin w Waszyngtonie. Podpisze porozumienie handlowe z USA

Próbują oderwać się od lat niezrównoważonego, zawrotnego wzrostu, który zniszczył środowisko naturalne i doprowadził do eksplozji zadłużenia niemożliwego do zaspokojenia – uważa Stephen McDonell, korespondent BBC w Chinach.

Według korespondenta rząd ChRL podejmuje działania stymulujące, aby spowolnienie gospodarki nie nastąpiło zbyt gwałtownie, a niektórzy analitycy twierdzą wręcz, że wojna handlowa mogła nawet pomóc chińskiej gospodarce.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Pokłosie wojny handlowej z USA . Chiny tną wzrost PKB

W ramach pierwszego etapu porozumienia handlowego ze stanami Zjednoczonymi Chiny zobowiązały się do zwiększenia importu z USA o 200 mld dolarów powyżej poziomu z roku 2017 i wzmocnienia zasad własności intelektualnej. W zamian USA zgodziły się na zmniejszenie o połowę niektórych ceł, które nałożyły na chińskie produkty.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/BBC/DoS