Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 18.02.2020

e-Polak potrafi, niezależnie od wieku. Rusza kampania resortu cyfryzacji

Nauka, szybki i niedrogi kontakt z rodziną mieszkającą w najdalszych częściach świata, opłacanie rachunków bez wizyty na poczcie, czy zakupy bez dźwigania i wychodzenia z domu – to tylko namiastka możliwości, jakie daje internet. Nowa kampania społeczna Ministerstwa Cyfryzacji ma przekonać, że nigdy nie jest za późno, by tego spróbować.
  • Rozpoczyna się kampania "e-Polak potrafi!"
  • Marta Manowska: warto przekonywać starsze osoby do korzystania z internetu, wiele rzeczy można dzięki niemu załatwić bez wychodzenia z domu
  • Resort cyfryzacji pokazuje, jakie korzyści niesie ze sobą korzystanie z komputera i sieci, ale informuje też o zagrożeniach

– Starsze osoby są przyzwyczajone, że aby coś załatwić trzeba wyjść z domu. A tak naprawdę można wszystko załatwić w domu, z kubkiem kawy obok. Wystarczy usiąść, wziąć głęboki oddech, otworzyć komputer, przełamać się i zrobić pierwszy krok. To prostsze i bardziej intuicyjne, niż nam się wydaje – przekonuje Marta Manowska, ambasadorka kampanii "e-Polak potrafi!".

Instrukcje dla e-seniora

Ministerstwo Cyfryzacji przekonuje, że nie trzeba od razu zaczynać od załatwiania przez internet spraw urzędowych. W sieci można znaleźć seriale z młodości, ale i najnowsze produkcje, przepisy na ciasta i potrawy z każdego zakątka świata, a nawet darmowe lekcje języków obcych. To świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, którego na emeryturze zawsze jest trochę więcej.

W ramach akcji resort przygotował serię krótkich filmów instruktażowych „e-Senior potrafi!”. W pierwszym odcinku prowadząca zachęca do… upieczenia szarlotki.

Metoda prób i błędów

– Każdy może być e-Polakiem. Nie przeszkadza w tym ani wiek, ani to jakie mamy umiejętności. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, nie bójmy się pytać. Dzieci i wnuki na pewno chętnie nam pomogą – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.


shutterstock_internet 1200.jpg
Polska coraz bardziej cyfrowa, ale istnieją jeszcze internetowe "białe plamy"

Według twórców kampanii tak, jak w przypadku poznawania wszystkiego, co nowe – najlepszą metodą jest metoda prób i błędów. Warto więc zacząć od najprostszych czynności, na przykład znalezienia w internecie przepisu na swoje ulubione ciasto z dzieciństwa. Można też sprawdzić, czy w kinie grają film, który warto zobaczyć. Po pierwszych, prostych krokach, przyjdzie czas na bardziej skomplikowane operacje, chociażby płacenie rachunków.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Ministerstwo Cyfryzacji opracowało także krótką listę podstawowych porad, by przygoda z internetem była bezpieczna.

Blokujcie swoje urządzenia. Podobnie jak zamykacie drzwi do mieszkania, tak samo troszczcie się o bezpieczeństwo swoich urządzeń.

Pomyślcie, zanim klikniecie. Ignorujcie maile i komunikaty, w których ktoś nakłania do szybkiego działania, kusząc przy tym na przykład niepowtarzalną promocją lub okazją.

W razie wątpliwości – nie klikajcie. Jeśli w skrzynce e-mail pojawi się wiadomość, a w niej podejrzany link – nie klikajcie! Nawet, jeśli to wiadomość od kogoś znajomego.

Więcej informacji o e-usługach, ale także porad jak bezpiecznie poruszać się w internecie można znaleźć na stronie www.gov.pl/epolakpotrafi.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md