Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Dydliński 01.03.2020

Waloryzacja staje się faktem. Emerytury i renty w górę

Od dziś w związku z marcową waloryzacją wzrastają emerytury i renty. Wskaźnik tegorocznej waloryzacji wynosi 103,56 procent. - W związku jednak z waloryzacją kwotowo-procentową wzrost świadczenia nie będzie niższy niż 70 złotych - wyjaśnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Tłumaczy, że świadczenia do wysokości 1966 złotych wzrosną o 70 złotych, natomiast świadczenia powyżej tej kwoty wzrosną o 3,56 procent.
Posłuchaj
  • Marlena Maląg: wzrasta kryterium przyznawania świadczeń dla osób niesamodzielnych; chodzi o to, by po podniesieniu emerytury minimalnej do 1200 złotych osoby niesamodzielne nie były stratne (IAR)
  • Marlena Maląg: wskaźnik tegorocznej waloryzacji wynosi 103,56 procent, w związku jednak z waloryzacją kwotowo-procentową wzrost świadczenia nie będzie niższy niż 70 złotych (IAR)
Czytaj także
  • W życie wchodzi tegoroczna waloryzacja rent i emerytur
  • Świadczenia wzrosną o nie mniej niż 70 złotych
  • Koszt waloryzacji to ponad 9 mld zł

Od dziś również najniższa emerytura i renta zostaje podwyższona z 1100 do 1200 złotych. Do 900 złotych wzrasta też renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Na waloryzację rent i emerytur rząd przeznaczył około 9 miliardów 200 milionów złotych.


Andrzej Duda 1200.jpg
"Trzynastka" dla emerytów i rencistów na stałe. Prezydent podpisał ustawę

Waloryzacja świadczeń dla niesamodzielnych

Minister Marlena Maląg przypomina też, że od dziś z 1600 do 1700 złotych wzrasta kryterium przyznawania świadczeń dla osób niesamodzielnych. Chodzi o to, by po podniesieniu emerytury minimalnej do 1200 złotych osoby niesamodzielne nie były stratne - zaznaczyła minister.

Do tej pory świadczenie przysługiwało w pełnej wysokości 500 złotych, jeśli dochód pobierany ze środków publicznych nie przekraczał 1100 złotych. Łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie mogła przekroczyć 1600 złotych. Teraz dochód pobierany ze środków publicznych nie może przekroczyć 1200 złotych i łączna kwota nie może być wyższa niż 1700 złotych. Obowiązuje tu zasada "złotówka za złotówkę". Z tych środków publicznych wyłączona jest renta rodzinna, zasiłek pielęgnacyjny oraz inne dodatki, a także dochody z pracy.

PolskieRadio24.pl, IAR, md