Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 02.03.2020

Preferencje, ulgi, ułatwienia. Coraz więcej Polaków decyduje się na założenie własnej firmy

Osób działających na własny rachunek z miesiąca na miesiąc przybywa i jest ich już ponad 1,33 mln. W porównaniu z rokiem 2017 to był wzrost aż o 140 tys. Wzrost zarobków spowodował, że coraz więcej profesjonalistów zakłada firmy, aby płacić niższe podatki.

Samozatrudnionych przybywa szybciej niż osób na etatach, więc stanowią oni już 8 proc. wszystkich pracujących Polaków. Jeszcze kilka lat temu było to 7 proc. – pisze Rzeczpospolita, powołując się na dane unijnego urzędu statystycznego Eurostat.


przedsiębiostwo firma obliczenia zyski 1200.jpg
Ostatni dzień na opłacenie podatku PIT. Pamiętajmy o nowych zasadach!

- Tak szybki wzrost w ostatnich dwóch latach to po części zapewne efekt znakomitej wówczas sytuacji w gospodarce. Dobra koniunktura zachęciła kolejne osoby do podejmowania działalności gospodarczej, zwłaszcza w różnych usługach dla ludności. Dochody Polaków znacznie wzrosły, mają więcej pieniędzy do wydania. To szansa dla małych biznesów - tłumaczy „Rz” Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Spece od IT i edukacja

Statystycznie rzecz biorąc, ok. 35 proc. nowych działalności nie przeżywa pierwszego roku. Jednak przy rozpędzonej gospodarce mogła się zwiększyć przeżywalność firm, więc odsetek upadających firm zmniejszył się i więcej z nich zostaje na rynku.

Analizując branże, w których samozatrudnionych przybywa najszybciej, wynika, że bardzo mocno zwiększyła się liczba pracujących na własny rachunek speców od IT (o ponad 110 proc. w porównaniu z III kwartałem 2015 r.).


firma free1200.jpg
Ulgi za złe długi pomogą firmom uporać się z zatorami płatniczymi

To właśnie w tego typu zawodach wynagrodzenia są najwyższe w Polsce. Ale jeszcze więcej (ponad 150 proc.) przybyło samozatrudnionych w edukacji, gdzie nie zarabia się tak dużo, ale rosną wydatki Polaków na nauczycieli, trenerów, doradców zawodowych, coachów itp. Ciekawostką jest, że w handlu samozatrudnionych zaczęło ubywać, choć to najliczniej reprezentowana branża.

Zwiększają się preferencje

Zmiany, które w ostatnich latach sprzyjały przechodzeniu na swoje, mogą mieć różne przyczyny, ale ekonomiści są zgodni, że samozatrudnienie będzie dalej rosnąć, i to głównie w efekcie realizowanej w Polsce polityki gospodarczej.

Zwiększają się rządowe ulgi dla osób prowadzących działalność gospodarczą, głównie tych osiągających niskie dochody. Takie podejście do różnych form pracy zwiększa bodźce do samozatrudnienia i będzie motywować ludzi w tym kierunku coraz bardziej.


PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/rp.pl/DoS