Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Stanisław Brzeg-Wieluński 11.03.2020

Barbara Socha: rząd nie pozostawi samym sobie ani pracodawców, ani pracowników

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, a także posiedzenia rządu podejmowane były tematy związane ze wsparciem przedsiębiorców, jeśli ich firmy będą odnosić straty związane z epidemią koronawirusa. Będzie to także wsparcie dla pracowników. Resort rodziny rozpoczął już prace nad odpowiednimi przepisami, a wszystkie nowe informacje będą bezzwłocznie przekazywane przez minister Marlenę Maląg – mówiła na antenie PR24 w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha.  
Posłuchaj
  • wiceminister rozwoju Barbara Socha mówiła o pomocy dla firm z powodu koronawirusa (PR24, godz: 09:11, 11.03.2020, plik mp3) ,
Czytaj także

Jednym z takich rozwiązań ma być możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego jedynie po konsultacji telefonicznej z lekarzem. Inne to pomoc pracodawcy w finansowaniu wynagrodzeń pracowników czy składek, jeśli firma znajdzie się w przejściowych kłopotach, a nawet konieczny będzie przestój. Do przygotowania pakietu zawierającego różne rodzaje wsparcia została zobowiązana przez premiera minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

- Nowe przepisy, które przygotowujemy, są jeszcze trakcie prac. Przez rząd jest przygotowywana kolejna specustawa (…). Wszystko jest systemem naczyń połączonych. Wsparcie dla przedsiębiorców wiąże się ze wsparciem dla pracowników – podkreśliła wiceminister Barbara Socha.

Za oczekiwane i oczywiste uznała rozwiązania związane z opieką nad dziećmi  w sytuacji, gdy będą one objęte kwarantanną.

- Ściśle współpracujemy z resortem zdrowia i z MSW – poinformowała wiceminister rodziny.

Firmy odpowiedzialnie postępują z pracownikami

Odnosząc się do wypowiedzi części ekonomistów, którzy przestrzegają przed możliwymi zwolnieniami pracowników w związku z kłopotami wywołanymi epidemią koronawirusa, wiceminister Barbara Socha stwierdziła, że nie sądzi, aby był to jakiś szczególny problem.

- Aczkolwiek widzimy, że koronawirus i wszystkie działania podejmowane w związku z nim mają istotny wpływ na polskie firmy, szczególnie na niektóre branże (…). Ale mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że nie pozostawimy przedsiębiorców samym sobie. Liczę też na to, że jest to mimo wszystko sytuacja przejściowa – mówiła wiceminister Barbara Socha.

Przyłączyła się do wszystkich apeli o stosowanie się do zaleceń inspektora sanitarnego. Bo "to od nas zależy, na ile pozwolimy rozprzestrzenić się wirusowi".

Polska musi przygotować strategię demograficzną

Innym tematem "Rządów Pieniądza" była przygotowywana przez resort rodziny nowa strategia demograficzna państwa.

- W Polsce od 30 lat trwa zima demograficzna, czyli mamy do czynienia z ciągłym spadkiem dzietności, co doprowadziło już do trwałej zmiany struktury demograficznej – wyjaśniała wiceminister Barbara Socha.

Mówiła obrazowo o piramidzie, na dole której w przeszłości znajdowały się dzieci i osoby młode, dziś się ona odwraca i coraz szersza staje się góra – w postaci grzybka - złożona z osób starszych.

Odniosła się też do danych pokazujących spadek urodzeń w Polsce w ostatnich latach. Podkreślała, że efekt 500+ na liczbę nowych urodzeń dzieci jest widoczny.

- Trzeba się odnieść do tego, co było prognozowane (…). Widzimy ten wpływ. Jest to rząd 20-30 tys. urodzeń więcej rocznie niż to wynikało z danych sprzed 4 lat – dowodziła wiceminister rodziny.

Barbara Socha zaznaczyła, że będą proponowane konkretne rozwiązania zachęcające młode kobiety do urodzenia pierwszego dziecka, co dziś coraz częściej odkładają w czasie. 


Warto wysłuchać całą audycję.

Program "Rządy Pieniądza" prowadziła Anna Grabowska.

PolskieRadio24/Anna Grabowska/ sw