Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 17.03.2020

Jak opiekować się zwierzętami w czasie kwarantanny? Inspektorat Weterynarii radzi

Nie ma żadnych przeszkód, aby w okresie kwarantanny opiekę nad swoimi zwierzętami na terenie domu lub gospodarstwa sprawował ich posiadacz, o ile stan zdrowia mu na to pozwala. Osoby, które nie mogą zapewnić w tym okresie zwierzętom należytej opieki, powinny w pierwszej kolejności zwrócić się o pomoc do sąsiadów, znajomych lub rodziny.

W przypadku zwierząt domowych – przede wszystkim psów – które muszą być regularnie wyprowadzane na zewnątrz, najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie ich na czas trwania kwarantanny do domu nowego opiekuna – radzi Główny Inspektorat Weterynarii.

Najlepiej znaleźć opiekuna

Jeśli nie ma możliwości przeniesienia zwierzęcia w inne miejsce, należy zorganizować opiekę nad nim tak, aby wykluczyć kontakt bezpośredni opiekuna z osobą poddawaną kwarantannie oraz jej rodziną. W przypadku zwierząt gospodarskich pomoc ta może polegać na obsłudze zwierząt w pomieszczeniach gospodarskich.

W przypadku braku osób z rodziny, znajomych lub sąsiedztwa, które mogą przejąć opiekę nad zwierzętami, w odniesieniu do zwierząt domowych można rozważyć oddanie zwierzęcia na czas trwania kwarantanny do hotelu dla zwierząt lub innego miejsca mogącego zapewnić bezpieczną nad nim opiekę. Należy również wziąć pod uwagę możliwość poszukania informacji w Internecie o grupach wsparcia dla osób potrzebujących pomocy w opiece nad zwierzętami – wskazuje Inspekcja.

Osoby, które nie mogą skorzystać z powyższych rozwiązań powinny skontaktować się z właściwym dla miejsca pobytu urzędem gminy. Organy samorządu terytorialnego powinny zaangażować się w tym zakresie we wsparcie dla osób objętych kwarantanną.

Wirus zwierzętom nie zagraża

Główny Inspektorat Weterynarii przypomina, że można także skontaktować się z najbliższym zakładem leczniczym dla zwierząt. Niektóre z klinik, lecznic, przychodni i gabinetów weterynaryjnych mogą włączać się w pomoc osobom znajdującym się na kwarantannie, poprzez czasowe przyjmowanie ich zwierząt, w miarę możliwości i posiadanej infrastruktury – boksów dla zwierząt, izolatek itp. Jest to jednak każdorazowo decyzja kliniki. Inspekcja Weterynaryjna podkreśla, że nie ma możliwości objęcia takich zwierząt opieką.


korona pies PAP 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Kwarantanna a spacer z psem

– Jednocześnie należy pamiętać, że nie ma dowodów naukowych świadczących o przenoszeniu się wirusa SARS-CoV-2 na zwierzęta domowe i gospodarskie ani na to, aby zwierzęta te mogły być biologicznym lub mechanicznym wektorem przenoszenia choroby – informuje GIW.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS (PAP)