Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 19.03.2020

GUS: produkcja przemysłowa w lutym większa niż oczekiwano

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że produkcja przemysłowa w lutym 2020 roku wzrosła o 4,9 proc. (licząc rok do roku), a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,2 proc.

Względnie dobra sytuacja krajowego przemysłu, szczególnie na tle europejskiego spowolnienia - odejdzie w przeszłość już w najbliższych miesiącach wraz z gwałtownym osłabieniem gospodarczym związanym z pandemią koronawirusa - wskazał Piotr Piękoś z Pekao w komentarzu do danych GUS-u.


Przemysł w lutym pozytywnie zaskoczył  

Jak zaznaczył ekonomista Pekao, produkcja przemysłowa wzrosła w lutym wyraźnie powyżej konsensusu prognoz rynkowych zakładającego wzrost o 2,0 proc. rdr.

- Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych produkcja wzrosła o 3,2 proc. rdr wobec 3,5 proc. rdr w poprzednim miesiącu - zauważył ekspert banku Pekao SA.


Co będzie w marcu tego roku ? 

W marcu oczekujemy spadku sprzedaży produkcji przemysłowej o ok. 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. - prognozuje Ministerstwo Rozwoju w komentarzu do czwartkowych danych GUS.

Jak podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny, że produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o 4,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,2 proc.

Analitycy MR wskazali, że dynamika produkcji sprzedanej w przemyśle w lutym wyraźnie sugerowała postępującą poprawę aktywności sektora. Jednak, jak dodali, obecna sytuacja związana z zaburzeniami wywołanymi epidemią wirusa, zarówno w Polsce jak i jej otoczeniu gospodarczym, będzie "negatywnie ciążyć" na wynikach przemysłu w kolejnych miesiącach.



-W marcu oczekujemy spadku sprzedaży produkcji przemysłowej o ok. 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. - ocenili eksperci resortu rozwoju.

Zastrzegli, że prognoza jest obciążona "in minus" w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kolejnych tygodniach marca, skuteczności implementacji polityki gospodarczej, a także zdolności producentów do adaptacji do nowych warunków funkcjonowania

Duży wzrost cen skupu w rolnictwie  

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego w lutym wzrosły o 7,5 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do stycznia ceny wzrosły o 1,5 proc.


PolskieRadio24/IAR/PAP/sw