Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 07.04.2020

Ekspert przewiduje dwa kwartały kryzysu. "Jeśli ograniczymy aktywność, to się odbijemy"

- Trzeba liczyć się z tym, że będziemy mieli dwa kwartały kryzysowe. Ale po to, żeby można było odbić w przyszłości, teraz musimy ograniczyć swoją aktywność, w tym aktywność gospodarczą, maksymalnie, jak to jest możliwe - mówił w Polskim Radiu 24 dr Cezary Mech z Agencji Raitingu Społecznego. Gościem audycji "Północ - Południe" był również politolog prof. Andrzej Gil.
Posłuchaj
  • Dr Cezary Mech o gospodarczych skutkach pandemii koronawirusa ("Północ - Południe" / PR24)
  • Prof. Andrzej Gil o wyborach korespondencyjnych ("Północ - Południe" / PR24)
Czytaj także

Pandemia koronawirusa na całym świecie powoduje nie tylko dramaty związane ze zdrowiem i życiem, ale także załamania krajowych gospodarek. O ekonomicznych skutkach SARS-CoV-2 mówił w Polskim Radiu 24 dr Cezary Mech.

 rodzina 500 plus 1200 free.jpg
Dworczyk: rząd kończy prace nad rozszerzeniem tarczy antykryzysowej, program 500+ jest bezpieczny

"Wyjątkowy kryzys"

- Jeśli patrzymy na skalę załamania gospodarczego i na rynku kapitałowym, to jest ona porównywalna do wielkiego kryzysu, tego z lat 1929-1934 - mówił ekspert. Podkreślił, że wówczas obserwowano tak dramatyczną sytuację na giełdzie, że wyceny akcji przedsiębiorstw spadły nawet do 14 proc. swojej wartości sprzed kryzysu, a bezrobocie w USA wyniosło aż 25 proc.

- W marcu poziom bezrobocia np. w Stanach Zjednoczonych wyniósł 32 proc., a gdy patrzymy nawet na gospodarkę niemiecką, na liczbę osób, które nie pracują - w przeliczeniu na PKB - to wydaje się, że 41 proc. Niemców nie pracuje - podkreślił Cezary Mech.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Kryzys gospodarczy po pandemii koronawirusa. Ekonomista: może okazać się krótkotrwały

- To jest skala niebywała, zwłaszcza, że była po znaczącym okresie boomu, również gospodarczego - dodał.

Zaznaczył, że przewidywania ekonomistów wskazują na to, że cały świat zanotuje rozwój na poziomie ok, 0,4 proc., a to tylko dzięki temu, że "Chiny odbiją do 2,9 proc wzrostu". Z kolei Stany Zjednoczone będą notować recesję na poziomie ok, 1,3 proc., zaś strefa Euro nawet 2  proc.

- Ten kryzys jest wyjątkowy - stwierdził ekspert.

Kryzys w Polsce

Zapytany o prognozy dla Polski, które - zależnie od agencji - są bardziej lub mniej pozytywne i wskazują nawet niewielki wzrost wynoszący 0,5-1 proc., stwierdził, że tak raczej nie będzie.

shutterstock_podatki-1200.jpg
Nowe wytyczne resortu finansów ws. wniosków o odroczenie płatności podatków

- Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której my odbijemy, w której będziemy na poziomie dodatnim - mówił dr Cezary Mech, wyjaśniając, że aż 40 proc. polskiego PKB, to eksport za granicę, tymczasem nasi partnerzy handlowi będą notować tak duże straty, że należy spodziewać się tam spadku zainteresowania towarami konsumpcyjnymi nawet o 40 proc.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Prof. Zbigniew Krysiak: dobrze, że tarcza antykryzysowa została wprowadzona szybko

Ekspert przestrzegł przez byt pochopnym znoszeniem ograniczeń, do czego szykują się już kolejne państwa europejskie, podkreślając, że pandemia koronawirusa potrwa dość długo.

- Trzeba liczyć się z tym, że będziemy mieli dwa kwartały kryzysowe. Ale po to, żeby można było odbić w przyszłości, teraz musimy ograniczyć swoją aktywność, w tym aktywność gospodarczą, maksymalnie, jak to jest możliwe - zaznaczył.

Gościem audycji "Północ - Południe" był także prof. Andrzej Gil, politolog i historyk z KUL-u, który mówił o planowanych w Polsce wyborach prezydenckich.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzi: Ryszard Gromadzki
Gość: dr Cezary Mech (Agencja Raitingu Społecznego), prof. Andrzej Gil (Katolicki Uniwersytet Lubelski)
Data emisji: 07.04.2020
Godzina emisji: 12.33

PR24/jmo