Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Adam Kaliński 24.04.2020

Mieszkanie Plus. Zobacz, jak można skorzystać z programu

Program Mieszkanie Plus powstał po to, by wspierać wszystkich, których – z różnych względów – nie stać na własne M. Dzięki realizacji programu w Polsce pojawiają się kolejne mieszkania.

Celem Narodowego Programu Mieszkaniowego jest zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających obecnie nabycie lub wynajęcie go na zasadach komercyjnych (do 2030 r. liczba mieszkań przypadająca na 1 tys. mieszkańców powinna osiągnąć poziom 435 mieszkań na 1000 osób).

1emilewicz jadwiga_1200.jpg
Emilewicz: chcemy ułatwień w budownictwie społecznym


budowa 1200 free
"Mieszkanie Plus": tańsze grunty dla deweloperów w zamian za mieszkania

Każdy, kto spełnia podstawowe kryteria w ramach rynkowej części programu, może skorzystać z opcji wynajmu mieszkania lub wynajmu z opcją dojścia do własności.

Dwa filary programu - część rynkowa i część społeczna

  • Filar rynkowy pakietu Mieszkanie Plus umożliwia osobom o umiarkowanych dochodach najem mieszkania lub najem z możliwością dojścia do własności mieszkania.

Filar ten przeznaczony jest dla osób, które nie mają zdolności kredytowej i możliwości ubiegania się o mieszkanie socjalne/komunalne, lecz mają zdolność regularnego opłacania czynszu. Czynsze są naliczane według stawki rynkowej.

  • Filar społeczny pakietu Mieszkanie Plus jest segmentem budownictwa mieszkaniowego zaspokajającym potrzeby mieszkaniowe osób średnio i najniżej zarabiających. Mieszkania powstają z udziałem środków budżetu państwa, użytkowane są w formule najmu, a czynsz w nich jest limitowany ustawowo (mieszkania w TBS), albo ustalany przez władze samorządowe (budownictwo gminne).

Uzyskanie najmu wiąże się ze spełnieniem określonych warunków, w tym np. niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych oraz niskiego dochodu gospodarstwa domowego przypadającego na członka rodziny. Dodatkowo z reguły gminy ustalają kryteria pierwszeństwa dla osób ubiegających się o najem (np. dla rodzin wielodzietnych).

Najemcą mogą zostać np. studenci, rodziny, osoby starsze. Każdy obywatel spełniający dwa najważniejsze kryteria, wskazane w programie Mieszkanie Plus.


shutterstock_mieszkanie dom klucz drzwi 1200.jpg
M. Barszcz: boom w ramach programu Mieszkanie Plus zacznie się w 2021 roku

W tym zakresie przewidziane są dwa programy wsparcia realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego: program wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego oraz program wsparcia społecznego budownictwa czynszowego.


Istnieją jednak pewne kryteria, które musi spełniać osoba ubiegająca się o przystąpienie do programu Mieszkanie Plus. Są to:

  • brak prawa własności lub współwłasności do mieszkania/domu,
  • brak prawa do lokalu spółdzielczego,
  • zdolność czynszowa.

Każda gmina może również ustalić kryteria pierwszeństwa, by jak najpełniej odpowiedzieć na potrzeby lokalnej społeczności. 

Jakie dokumenty? 

Wszystkie wnioski i niezbędne dokumenty można znaleźć w odpowiednim Urzędzie Gminy lub pobrać ze strony internetowej urzędu.

Warto wiedzieć, że program Mieszkanie Plus skierowany jest również do przedsiębiorców, którym zapewnia wiele korzyści, np. szybszą od standardowej ścieżkę realizacji inwestycji.

>>> CZYTAJ WIĘCEJ: Program Mieszkanie Plus 

Dzięki tzw. specustawie mieszkaniowej, uproszczeniu uległy procedury przygotowania inwestycji mieszkaniowych, a przedsiębiorcy mają możliwość budowy na gruntach, które nie były wcześniej brane pod uwagę w budownictwie mieszkaniowym.

Kluczowym partnerem programu rządowego Mieszkanie Plus są jednostki samorządu terytorialnego. Gminy, w ramach programu Mieszkanie Plus, otrzymują pakiet narzędzi inwestycyjnych umożliwiających współpracę z sektorem prywatnym.

Łączny potencjał realizacyjny programu Mieszkanie Plus to 133 tysiące mieszkań, na które składają się grunty Krajowego Zasobu Nieruchomości i spółki PFR Nieruchomości.

mieszkanieplus.gov.pl, PR24, akg