Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 04.05.2020

Europa przygotowuje się do wyjścia z "gospodarczego syndromu koronawirusa"

Polska oraz inne kraje Europy przygotowują się do "odmrażania" swoich gospodarek. W pierwszej kolejności ruszają obiekty handlowe oraz niektóre usługi, np. fryzjerskie czy gastronomiczne, budowlane, do produkcji przymierzają się fabryki samochodów.
Posłuchaj
  • Od dziś w galeriach handlowych otwarte mogą być nie tylko sklepy spożywcze, drogerie i apteki, ale wszystkie sklepy./IAR/
  • Na terenie galerii nic na miejscu nie zjemy, nieczynne będą kina, siłownie, ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych./IAR?
  • Od dziś otwarcie galerii handlowych, hoteli i obiektów noclegowych./IAR/
  • Od dziś niemieckie kraje związkowe łagodzą wiele ograniczeń w życiu społecznym, obowiązujących z powodu pandemii./IAR/
  • Kolejne wielkie francuskie firmy mają trudności finansowe spowodowane epidemią koronawirusa i związaną z nią kwarantanną. Po Renault, Air France i francuskich kolejach SNCF na pomoc ze strony państwa liczą inne przedsiębiorstwa i koncerny.Więcej na ten temat z Paryża Marek Brzeziński./IAR/
Czytaj także

Jak zauważa "Financial Times", wstępne dane pokazują, że w krajach europejskich, które zaczęły łagodzić ograniczenia wprowadzone z powodu koronawirusa, widać lekkie ożywienie w niektórych formach działalności gospodarczej.

W Polsce otwarcie galerii handlowych, hoteli i obiektów noclegowych

Od poniedziałku w galeriach handlowych w Polsce otwarte mogą być nie tylko sklepy spożywcze, drogerie i apteki, ale też pozostałe sklepy.

- Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy reguł bezpieczeństwa - podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji poświęconej drugiemu etapowi uwalniania gospodarki.

- Początek był trudny i wiem też, że wciąż panuje oczekiwanie, by było tak jak przed kryzysem. Nie będzie. Będzie trudniej, ale wiemy, co trzeba zrobić, żeby temu podołać. Damy radę przejść przez ten kryzys związany z pandemią - powiedział w wywiadzie dla "Sieci" PKO BP prezes Zbigniew Jagiełło.

Zgodnie z wytycznymi, na terenie otwartych galerii na miejscu nic nie zjemy, nieczynne będą kina, siłownie, ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych.

Od poniedziałku można też otwierać hotele i miejsca noclegowe. Muszą spełniać jednak warunki bezpieczeństwa sanitarnego, dlatego goście nie mogą korzystać na przykład z basenów, saun, dyskotek, pokoi zabaw dla dzieci. Nie można też spożywać posiłków w częściach restauracyjnych, a jedynie mogą być dostarczane do pokoi.

Zarówno w hotelach jak i w pensjonatach po każdym kliencie należy zdezynfekować pokój, a personel sprzątający powinien być wyposażony w jednorazowe maseczki, rękawiczki, a w razie potrzeby - jednorazowe fartuchy z długim rękawem.

 Od 4 maja br. otwieramy sklepy meblowe i budowlane. W powrocie do nowej normalności mają pomóc wytyczne, które przygotowaliśmy razem z @GIS_gov.😷
Ich celem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa i zmniejszenie ryzyka zakażenia koronawirusem.https://t.co/RTOi0AecoP pic.twitter.com/dEHd0KFmQW

 We Włoszech do pracy powróciło 4,5 mln osób

We Włoszech w związku z odmrażaniem gospodarki powróciło do pracy 4 i pół miliona osób. Wbrew obawom panuje porządek, a transport publiczny funkcjonuje dobrze. Ruszył sektor budowlany i część usług.

Po raz pierwszy od niemal dwóch miesięcy otwarto kawiarnie i bary, w tym lokal na Piazza Morosini koło Watykanu. -Ponieśliśmy ogromne straty - przyznają pracownicy. - Rząd mówił o nieprzeliczonych miliardach na wsparcie biznesu. To tylko słowa. Nie zobaczyliśmy ani jednego euro. Dziś biznes bardzo powoli rusza. Mamy nadzieję, że będzie lepiej - mówią pracownicy lokalu.

Powoli rusza gastronomia, niektóre budowy i usługi lotnicze

W barach i kawiarniach można złożyć zamówienie i zapłacić, ale konsumpcja dozwolona jest jedyne na zewnątrz. Następny etap odmrażania włoskiej gospodarki rozpocznie się 18 maja.

Kolejną ważną oznaką życia w Rzymie jest wznowienie pracy na budowach. Ruszyły dźwigi, które były zablokowane od marca. Na lotnisku Ciampino wznowiono loty prywatnych samolotów i taksówek powietrznych.

W Niemczech otwarte zakłady fryzjerskie

Niemcy zrobiły kolejny krok na długiej drodze do powrotu do normalności po koronawirusie. W poniedziałek muzea i fryzjerzy otwierają się ponownie (w ściśle określonych warunkach), kościoły otwierają drzwi dla wiernych, a kolejne fabryki samochodów wznawiają pracę - pisze agencja Reuters.

Fryzjerzy będą mogli obcinać włosy, ale procedury związane z bliskim kontaktem z twarzą, takie jak przycinanie brody lub wąsów, są niedostępne.

W Dolnej Saksonii ogłoszono plany ponownego otwarcia restauracji od następnego poniedziałku, wyprzedzając ogólnokrajową decyzję, która ma zostać podjęta w środę.

W Wenecji testowanie bezpiecznego podróżowania tramwajami wodnymi

Maksymalnie 55 pasażerów może od poniedziałku wsiąść do wodnego tramwaju, podstawowego środka transportu w Wenecji. W mieście, w którym nie ma turystów, rozpoczyna się eksperymentalna faza dostosowania komunikacji do przepisów i ograniczeń nowego etapu pandemii.

Do tramwaju wodnego, w którym wcześniej mieściło się nawet kilkaset osób, może wsiąść do 55, do mniejszych jednostek – 46.

Zadanie liczenia pasażerów, którzy wchodzą na pokład i wysiadają należeć będzie do marynarzy odpowiedzialnych za cumowanie statku na kolejnych przystankach i odczepianie lin. Ostateczne zdanie, jak na każdym pokładzie , będzie miał kapitan i to on zdecyduje o ewentualnym zamknięciu jednostki dla następnych osób.

Również od poniedziałku działać będzie aplikacja umożliwiająca rezerwację miejsce w tramwajach wodnych kursujących między kluczowymi punktami miasta, między innymi mostem Rialto, szpitalem, stacją kolejową i Lido.

W Grecji otwarto salony fryzjerskie, kwiaciarnie, księgarnie

W Grecji otwarte zostały salony fryzjerskie, kwiaciarnie, księgarnie czy sklepy z elektroniką. Tamtejszy rząd zaczął stopniowo łagodzić obostrzenia, które sześć tygodni temu nałożono w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dotychczas Grecy mogli wychodzić z domów jedynie do sklepu czy apteki oraz do pracy i lekarza.

Do salonu fryzjerskiego można wejść jedynie po wcześniejszym umówieniu wizyty. Pozwolono także prowadzić zabiegi SPA i otwarto salony optyczne. W każdym z tych miejsc obowiązują rygorystyczne zasady sanitarne.

Przewiduje się, że szkoły, restauracje i bary zostaną otwarte jeszcze w tym miesiącu.

Grecja i Cypr chcą, aby pierwsi turyści przyjechali już w lipcu

Rządy Grecji i Cypru ogłosiły, że od 4 maja planują stopniowe złagodzenie ograniczeń, związanych z pandemią koronawirusa. Oba kraje chciałyby przyjąć pierwszych turystów już w lipcu. Nie wiadomo jednak, czy im się to uda.

- To pytanie za milion dolarów – powiedział brytyjskiej gazecie Guardian Harry Theochari, grecki minister turystyki - To lato będzie zupełnie inne niż zwykle. Nie ma co do tego wątpliwości. Mimo to w dalszym ciągu możemy dużo zrobić, aby spróbować ocalić grecki przemysł turystyczny - dodał.

W 2019 roku Grecję odwiedziły 34 miliony turystów. Theochari ocenił, że w tym roku, jeśli Atenom dopisze szczęście, będzie ich jedna trzecia. Grecka Izba Hotelowa przewiduje, ze ok. 65 procent jej członków będzie musiało zadeklarować bankructwo.

Węgry: Poza regionem stołecznym weszły w życie złagodzone przepisy w związku z epidemią

Nieco złagodzone przepisy związane z epidemią koronawirusa weszły w życie w poniedziałek na całym terytorium Węgier z wyjątkiem Budapesztu i okalającego go komitatu (województwa) Pest, gdzie liczba zakażeń i zgonów na Covid-19 jest nadal wysoka.

Zgodnie z przepisami opublikowanymi w Monitorze Węgierskim, od poniedziałku na prowincji nie obowiązują już restrykcje w wychodzeniu z domu, choć zaleca się ograniczenie do minimum bezpośrednich kontaktów społecznych i utrzymywanie odpowiedniej odległości od innych osób. W sklepach i środkach transportu publicznego obowiązkowe jest natomiast noszenie maseczek lub zasłanianie twarzy chustą albo szalem.

Poza Budapesztem otwarte sklepy, restauracje i kawiarnie

Poza Budapesztem i komitatem Pest zezwolono na otwarcie bez ograniczeń wszystkich sklepów, ale sklepy spożywcze, apteki i drogerie w godzinach 9-12 nadal mogą być odwiedzane tylko przez osoby powyżej 65. roku życia. Mogą również zostać otwarte plaże, muzea i ogrody zoologiczne na wolnym powietrzu, a także parki. Restauracje i kawiarnie mogą przyjmować gości na tarasach i w ogródkach.

Ponadto na terenach tych można odprawiać msze, organizować wesela i pogrzeby, a także imprezy sportowe bez udziału widzów.

Natomiast w Budapeszcie i komitacie Pest nadal wolno wychodzić tylko w razie istotnej potrzeby, a sklepy inne niż spożywcze, apteki i drogerie mogą być otwarte tylko do godz. 15.00.

Francuski koncern samochodowy PSA wznowi produkcję w najbliższych dniach

Francuski koncern samochodowy PSA, produkujący m.in. auta marek Peugeot, Citroen i Opel, zapowiedział w poniedziałek, że wznowi produkcję w bieżącym tygodniu, przy zachowaniu daleko posuniętych środków ostrożności w związku z koronawirusem.

Częściowe uruchamianie produkcji poza Francją rozpocznie się jeszcze w poniedziałek, a francuskie zakłady PSA będą stopniowo startować od 11 maja.

Grupa PSA, która zatrudnia we Francji 51 tys. pracowników, zamknęła swoje zakłady w Europie do - jak początkowo zapowiadano - 27 marca, termin wznowienia produkcji został jednak odłożony.

Część zakładów podjęła produkcję części do respiratorów drukowanych w technologii 3D.

Cała branża samochodowa znalazła się w poważnym położeniu ze względu na pandemię koronawirusa, która - prócz wszystkich innych utrudnień - spowodowała spadek konsumpcji gospodarstw w ogóle, a zatem i spadek popytu na samochody.

W marcu sprzedaż samochodów w Europie spadła o 55 proc. Najbardziej dotknięty kryzysem jest rynek masowy, w tym takie firmy jak Fiat Chrysler, PSA, Renault czy Volkswagen.

Na wyjątkowo wysokim poziomie utrzymuje się jednak sprzedaż nowych modeli Ferrari.

W krajach znoszących ograniczenia widać lekkie sygnały ożywienia gospodarek

Jak pokazują wstępne dane, w krajach europejskich, które zaczęły łagodzić ograniczenia wprowadzone z powodu koronawirusa, widać lekkie ożywienie w niektórych formach działalności gospodarczej - napisał "Financial Times".

W ostatnich dniach Niemcy, Włochy i Hiszpania złagodziły w różnym stopniu ograniczenia w przemieszczaniu się, co pozwoliło na ponowne otwarcie niektórych sklepów i miejsc pracy, zaś Francja ogłosiła, że będzie je sukcesywnie łagodzić od 11 maja.

Jak wyjaśnia "FT", choć jest zbyt wcześnie, aby zmiany te znalazły odzwierciedlenie w oficjalnych statystykach, niektóre alternatywne środki oceny aktywności gospodarczej, jak zużycie energii elektrycznej i liczba przejazdów, już teraz sygnalizują oznaki ożywienia.

We Włoszech i Hiszpanii zużycie energii elektrycznej rośnie od połowy kwietnia i zbliża się powoli do typowych poziomów dla tego okresu roku, natomiast we Francji nadal jest na bardzo niskim poziomie w stosunku do normalnych poziomów - wynika z danych Europejskiej Sieci Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSO-E).

Równocześnie dane z tachografów w niemieckich ciężarówkach wskazują na łagodny wzrost przejazdów, choć i tak kwiecień będzie miesiącem największego spadku ich liczby od czasu, gdy zaczęto zbierać takie dane w 2005 roku. Indeks, który śledzi dystans pokonywany przez duże ciężarówki na krajowych autostradach, jest codziennie sporządzany przez niemiecki urząd statystyczny.

Istnieją także pewne dowody na to, że niemieccy i hiszpańscy pracownicy powoli wracają do wykonywania obowiązków. Według danych Google, indeks mobilności osób przemieszczających się do pracy pozostaje na poziomie około połowy wartości sprzed wybuchu epidemii koronawirusa. Liczba przejazdów do pracy spadła o 43 proc. w porównaniu z typowym tygodniem sprzed epidemii w Niemczech, a we Włoszech, Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii spadła od 63 do 68 proc.

PAP, IAR, Reuters, El Pais, jk