Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 13.05.2020

Najpierw spadek, potem odbicie. EBOR przedstawił prognozę PKB dla Polski

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju prognozuje, że w 2020 r. Polskę dotknie 3,5-proc. recesja spowodowana pandemią koronawirusa, jednak w 2021 r. bank oczekuje odbicia PKB o 4 proc. Poprawa będzie zależeć od łagodzenia restrykcji oraz powrotu do normalności w drugiej połowie 2020 roku.

- Pomimo wielkości rynku wewnętrznego Polska jest silnie zintegrowana z globalnymi łańcuchami wartości i posiada dużą ekspozycję na handel, zwłaszcza wewnątrzunijny. Dlatego też ogólny spadek popytu na polskie produkty w Europie Zachodniej, zwłaszcza w Niemczech już mocno dotknął polskich eksporterów. Ryzykiem jest również udział małych i średnich firm w całości zatrudnienia – czytamy w najnowszym raporcie EBOR.

Bezprecedensowa niepewność

Poszczególne gospodarki w regionach EBOR mogą skurczyć się średnio o 3,5 proc. w tym roku z możliwym odbiciem o 4,8 proc. w 2021 roku. Jednocześnie zastrzeżono, że prognozy te podlegają "bezprecedensowej niepewności". Poprawa sytuacji gospodarczej w Polsce będzie zależeć od stopniowego złagodzenia krajowych restrykcji oraz powrotu do normalności w drugiej połowie 2020 r.

gospodarka1200.jpg
Bloomberg: gospodarka Polski najbardziej odporna w UE na kryzys

– Kryzys był ogromnym szokiem, a wyjście z niego będzie trudne. Nie jest to czas na angażowanie się w nacjonalizm gospodarczy i protekcjonizm, ale czas na kształtowanie lepszej przyszłości dzięki międzynarodowemu zaangażowaniu w wolny handel, łagodzeniu zmian klimatu i współpracy gospodarczej – powiedziała Beata Javorcik, główna ekonomistka EBOR.

Recesja może być dużo głębsza

Prognoza banku zakłada ograniczony wpływ kryzysu na ogólny poziom produkcji, przy przewidzianym odbiciu pod koniec trzeciego kwartału 2020. Natomiast w dłuższej perspektywie pandemia nie pozostanie bez wpływu na strukturę gospodarczą, polityczną i społeczną krajów działania EBOR.
"Jeśli dystansowanie społeczne utrzyma się znacznie dłużej, niż się spodziewano, recesja może być dużo głębsza, a poziomy produkcji na mieszkańca z 2019 r. nie zostaną ponownie osiągnięte w najbliższych latach – uważają analitycy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md