Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 23.05.2020

Więcej gazu LNG z terminala w Świnoujściu. Rośnie moc zarezerwowana przez PGNiG

Zarezerwowana przez PGNiG w terminalu LNG w Świnoujściu moc regazyfikacji wzrośnie z 5 mld m3 gazu obecnie do ok. 6,2 mld m3 od 2022 roku dzięki uruchomieniu usługi przejściowej regazyfikacji, a następnie do ok. 8,3 mld m3 gazu od 2024 roku.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System poinformował, że spółka Polskie LNG dokonała ostatecznej alokacji mocy terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, która będzie dostępna na skutek rozbudowy jego infrastruktury.

W wyniku tej procedury przydzielono Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu moce regazyfikacyjne LNG w wysokości 6,2 mld m3 rocznie w latach 2022–2023 i 8,3 mld m3 rocznie począwszy od 2024 roku. Nowe moce firma zarezerwowała na 17 lat. Obecnie spółka rezerwuje 5 mld m sześc. mocy regzyfikacyjnych terminala.

Zapotrzebowanie na nowe moce rośnie

– Jesteśmy usatysfakcjonowani wielkością przydzielonych nam mocy regazyfikacyjnych. Pozwoli nam to na skuteczną realizację planów PGNiG dotyczących dywersyfikacji kierunków importu gazu oraz rozwoju działalności handlowej na rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej – podkreślił prezes spółki Jerzy Kwieciński.


pap lng świnoujście 1200.jpg
Eksperci: gazowy kontrakt z USA pozwoli PGNiG wejść na globalny rynek LNG

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zwrócił z kolei uwagę, że terminal LNG w Świnoujściu jest jednym z filarów bezpieczeństwa Polski w zakresie dostaw gazu.

– Jego rozbudowa to krok w kierunku wzmocnienia suwerenności energetycznej kraju. Rosnące znaczenie PGNiG na rynku LNG jest dowodem dynamicznego rozwoju spółek nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych – dodał wicepremier.


Piotr Naimski IMG_5501 1200.JPG
Piotr Naimski o gazie z Rosji: od stanu uzależnienia do stanu suwerenności

PGNiG zaznaczyło, że zapotrzebowanie spółki na nowe moce systematycznie rośnie. Odbiera ona bowiem coraz więcej ładunków spotowych, a także zwiększa wolumen LNG w związku z podpisanymi umowami długoterminowymi na dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych.

"W szczególności, od 2023 roku PGNiG będzie odbierać w Świnoujściu ok. 1,95 mld m3 LNG po regazyfikacji rocznie na podstawie kontraktu z amerykańską firmą Cheniere" – przypomina spółka.

Istotna część portfela importowego

LNG już teraz stanowi istotną część portfela importowego PGNiG. W 2019 roku firma sprowadziła 3,43 mld m3 skroplonego gazu ziemnego (po regazyfikacji) – o ponad jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. Tylko w pierwszym kwartale tego roku wolumen dostaw LNG dla PGNiG wyniósł 0,98 mld m3 po regazyfikacji, co oznacza wzrost o 34 proc. rok do roku.

PGNiG kupuje LNG z Kataru, Stanów Zjednoczonych i Norwegii. W ubiegłym roku udział LNG w imporcie PGNiG wyniósł 23 proc., podczas gdy w 2016 r. było to tylko 8,4 proc. W tym czasie udział gazu ze Wschodu spadł z 89 proc. w 2016 r. do 60 proc. w 2019 roku.

"Dzięki intensywnym działaniom PGNiG na rzecz dywersyfikacji importu, w których gaz skroplony odgrywa bardzo istotną rolę, wykorzystanie mocy regazyfikacyjnych terminalu w Świnoujściu w 2019 r. wyniosło 67 proc." – podsumowuje spółka.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS