Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 08.06.2020

Akty wandalizmu, zniszczone maszty telekomunikacyjne. Przeciwnicy 5G uaktywniają się także w Polsce

Aktywnie przeciwdziałamy atakom przeciwników telefonii mobilnej i 5G na maszty telekomunikacyjne: odpowiadamy akcjami edukacyjnymi, ale też poprzez działania służb – mówi wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. Niszczenie infrastruktury telekomunikacyjnej, obserwowane do tej pory w innych krajach, staje się faktem także w Polsce.  

– Od kilku tygodniu obserwujemy wzmożony ruch środowisk antykomórkowych, które niszczą infrastrukturę telekomunikacyjną. Dwa przypadki podpalenia masztów telefonii komórkowej, które zostały opisane w mediach, nie są niestety jedyne – powiedziała Wanda Buk, dodając, że pierwszy tego typu przypadek miał miejsce w zeszłym roku.

– Był on nawet w pewnym sensie zabawny. Grupa, która niszczyła maszt, jednocześnie zdawała relację ze swojej akcji na żywo w internecie, do czego niezbędny był tenże niszczony przez nich maszt – przypomniała.

Trudno jest ugasić emocje wykładem z fizyki

Wiceminister Buk zapewniła, że resort cyfryzacji robi, co w jego mocy, by uniemożliwiać działania przeciwników 5G i telefonii mobilnej, a także, by uspokoić emocje społeczne i rozwiewać obawy związane z tą technologią.

– To nie jest łatwe zadanie, bo środowiska antykomórkowe bardzo łatwo generują lęk, powielają alarmistyczne treści, zwłaszcza w kontekście epidemii koronawirusa i 5G. My możemy tylko merytorycznie odnosić się do nich i uspokajać, a bardzo trudno jest ugasić emocje wykładem z fizyki, zwłaszcza że społeczeństwo niewiele wie na ten temat – powiedziała.

Jak dodała, resort cyfryzacji stawia przede wszystkim na akcje informacyjne i edukacyjne, które prowadzone są już od ponad roku. Spodziewa się także, że po ostatnich incydentach społeczeństwo będzie nimi bardziej zainteresowane, gdyż epidemia koronawirusa uświadomiła ludziom, jak ważną rolę odgrywa w ich życiu internet i telefonia komórkowa.


5g 1200.jpg
Sieci 5G stają się faktem. Tłumaczymy, czym jest ta technologia i co nowego nam przyniesie

– Trzeba mieć świadomość, że to nie tylko przestępstwa związane z niszczeniem mienia, ale też działania, które godzą w bezpieczeństwo państwa. Ostatnie miesiące pokazały, jak kluczowa jest infrastruktura telekomunikacyjna w codziennym funkcjonowaniu zarówno obywateli, jak i instytucji państwowych. Chodzi także o działania służb ratowniczych czy sieci energetycznej, która też przecież jest sterowana przez internet – mówiła wiceszefowa resortu.

Akcje edukacyjne nie wpłyną na podpalaczy

Niestety, nie da się chronić masztów w sposób bardziej bezpośredni, gdyż jest ich zbyt dużo.

– Masztów telefonii komórkowej jest w Polsce kilka tysięcy, więc nie można przy każdym postawić strażnika. Część z nich jest monitorowana, ale pozwala to tylko na działanie reaktywne. Mamy też jednocześnie świadomość, że działania ruchu antykomórkowego i rozsiewanie dezinformacji na temat szkodliwości 5G nie bierze się znikąd, że są podejmowane celowo, a grupy te otrzymują finansowanie – uważa Wanda Buk.

Sprawą zajmują się także służby. Toczą się postępowania w tej sprawie, choć sytuacji nie rozwiążą na przykład wyższe kary dla sprawców podpaleń masztów.

Choć – w opinii resortu – akcje edukacyjne nie wpłyną na samych podpalaczy masztów, to chodzi w nich również o to, by działania przeciwników 5G przestały padać na podatny grunt w lokalnych społecznościach. Dlatego inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji – które udostępnia informacje na temat 5G m.in. na swojej stronie internetowej – są tym bardziej istotne.

Apel o zdecydowane działania

Informacje o podpaleniu masztów sieci komórkowej w Łodzi podawały ostatnio media. Apel o stanowcze ściganie przestępców niszczących takie maszty i szerzących dezinformację wystosowała też Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.

– Jesteśmy świadkami fali agresji skierowanej przeciw infrastrukturze o charakterze krytycznym. Oprócz dezinformacji mamy do czynienia z przestępstwami polegającymi na niszczeniu urządzeń telekomunikacyjnych, które zapewniają łączność milionom Polaków – podkreśla PIIT w swoim oświadczeniu. Izba zwróciła się m.in. do rządu, samorządów oraz organów ścigania, apelując o zdecydowane działania w związku z kryminalną działalnością zakłócającą działanie technologii, od której zależy życie i zdrowie obywateli oraz funkcjonowanie państwa.


5G 1200.jpg
Bezpieczeństwo sieci 5G. Minister cyfryzacji: uzyskaliśmy akceptację zapisów projektu 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS