Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 10.06.2020

Ile osób straciło pracę z powodu pandemii? GUS podał dane

W I kwartale br. zlikwidowano w Polsce 119,9 tys. miejsc pracy, z tego prawie jedną czwartą w związku z pandemią koronawirusa - informuje w środę Główny Urząd Statystyczny. Na koniec marca br. pracę zdalną wykonywało 11 proc. pracujących.

W końcu I kwartału 2020 r. liczba pracujących była o 3,6 proc. niższa niż na koniec ostatniego kwartału 2019 r. W I kwartale 2020 r. zlikwidowano 119,9 tys. miejsc pracy, a w tej liczbie 24,4 proc., czyli niemal jedną czwartą w związku z ogólnokrajową sytuacją epidemiczną.

Najwięcej zwolnień było w sektorze prywatnym

-Zlikwidowane miejsca pracy w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19, dotyczyły niemal wyłącznie sektora prywatnego. Likwidacja miejsc pracy miała miejsce we wszystkich typach firm. Związek tych likwidacji z sytuacją epidemiczną był najmniejszy przedsiębiorstwach, w których pracowało co najmniej 50 osób lub więcej. - informuje GUS.


praca budowa zatrudnienie free 1200.jpg
Koronawirus zmienia rynek pracy. Polacy podejmują się każdego zlecenia



W ogólnej liczbie zlikwidowanych miejsc w związku z pandemią aż 80 proc. dotyczyło firm, w których pracowało do 50 osób. Zlikwidowane miejsca pracy w przetwórstwie przemysłowym stanowiły ok. 15 proc. miejsc pracy liczonych w całej gospodarce. Aż 12 proc. osób straciło pracę w związku z pandemią.

Pandemia mocno uderzyła w branże usług i handlu

Większy niż przeciętnie udział miejsc pracy zlikwidowanych z powodu pandemii miał miejsce w przypadku działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi. Największy udział w ogólnej liczbie miejsc pracy zlikwidowanych w związku z COVID-19 miała sekcja "Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle".


edukacja zdalna praca zdalna 1200.jpg
Ekspert NSZZ "S": dodatek solidarnościowy zrównuje pomoc państwa dla "etatowców" i samozatrudnionych

O blisko 40 proc., zmniejszyła się liczba wolnych miejsc pracy, podczas gdy przez całą drugą dekadę XXI wieku w pierwszych kwartałach kolejnych lat wolnych miejsc pracy przybywało.



PR24/IAR/PAP/sw