Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Stanisław Brzeg-Wieluński 29.06.2020

Eksperci: od współpracy prezydenta z rządem zależy kształt gospodarki

- Wybory prezydenckie to raczej sprawy ustrojowe, światopoglądowe, bo tych spraw prezydent jest strażnikiem. Ale od tego w jaki sposób prezydent współpracuje z rządem i parlamentem, zależy kształt wielu obszarów gospodarczych – mówił-w audycji "Rządy Pieniądza" Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.  

Odnosząc się już wprost do decyzji wyborczych, np. emerytów, którzy w niemal 70 proc. zagłosowali na Andrzeja Dudę, eksperci też bardziej stawiali na światopogląd niż np. na kwestie finansowe takie jak 13 czy 14 emerytury.

- Podziały elektoratu są bardziej skomplikowane niż np. ich wiek, ale on też może odgrywa pewną rolę. Emeryci są np. częściej konserwatywni, a to raczej obraz świata, którą reprezentuje Andrzej Duda więc ich wybór jest notarialny – mówił Piotr Soroczyński.

Mówiąc o stricte gospodarczych zauważył, że istotne są nie tylko same pomysły, ale także możliwość ich realizacji.

shutterstock_pieniądze 1200.jpg
Niemal 2 tys. firm otrzymało dofinansowanie do kapitału obrotowego. Wciąż można składać wnioski

- W szczęśliwszej sytuacji jest tu prezydent Andrzej Duda bo ugrupowanie, które go popiera ma decydujący głos w sprawach gospodarczych i znacznie chętniej będzie przysłuchiwało się pomysłom gospodarczym prezydenta. W przypadku kontrkandydata byłoby to trudne (…). Prezydent Duda może po prostu powiedzieć: mogę zaproponować pewne rozwiązania i jestem zdolny do tego, żeby spowodować ich realizację – argumentował Piotr Soroczyński.

Gospodarka zadecyduje o II turze wyborów ?

W opinii Rafał Sadocha eksperta z mBANK-u, druga tura wyborów będzie ciekawsza niż obecna i sprawy gospodarcze mogą w większym stopniu wpłynąć na decyzje osób niezdecydowanych lub tych, którzy oddali głos na innych kandydatów 28 czerwca 2020 roku.

- Preferencje przedsiębiorców są od dłuższego czasu znane i nie jest niespodzianką, że głosowali na Rafała Trzaskowskiego (…). Tarcze antykryzysowe nie miały wpływu na ten wynik, bo zapewniają funkcjonowanie w krótkim terminie, a istnieje ogromna niepewność co do tego jak będzie się rozwijała pandemia koronawirusa.

O ile tarcza zapewniła przetrwanie, działanie, możliwość zachowania zatrudnienia, o tyle nie była w stanie zmienić preferencji większości przedsiębiorców. Takie incydentalne działania, jakie miały miejsce w czasie kryzysu nie zmienią nastawienia – mówił Rafał Sadoch.

Według niego kluczem jest przewidywalność. Zmiana nastawienia nie mogła nastąpić na podstawie działań z ostatnich 3 miesięcy ale z całych 5 ostatnich lat. Zdaniem Rafała Sadocha przedsiębiorcy ostateczne obawiają się jednak, że to oni poniosą ciężar działań prospołecznych i antykryzysowych rządu.

firma1200.jpg
Przedsiębiorcy coraz lepiej oceniają kondycję i perspektywy swoich firm

Zatrudnienie ważniejsze od budżetu i inflacji ?

- Nikt w tym momencie nie powinien zastanawiać się nad inflacją, nad tym jaki będziemy mieli deficyt, bo najważniejsze jest żeby przejść ten okres przy jak największym zatrudnieniu, ale przedsiębiorcy mogą obawiać się, że nawet po pandemii będą ponosili największy ciężar wydatków, które zostały przez rząd poniesione – wyjaśniał Rafał Sadoch.

Piotr Soroczyński potwierdził znaczenie działań antykryzysowych, ale zaznaczył, że jest faktem, iż mieliśmy w ostatnich miesiącach bardzo dużo rozwiązań "zmieniających zasady gry w poszczególnych branżach i to była część tej niepewności".

***

Program prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jego wysłuchania.


Posłuchaj
21:17 Rafał Sadocha i Piotr Soroczyński "Rządy Pieniądza" (Anna Grabowska/PR24) Rafał Sadocha i Piotr Soroczyński "Rządy Pieniądza" (Anna Grabowska/PR24)

 

PR24/PR24.pl/Anna Grabowska/sw