Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 22.06.2020

Koronawirus uderzył w rentowność i zyski banków. Ekspert o możliwych scenariuszach

O sytuacji sektora bankowego w dobie koronawirusa, oznaczającej zmniejszanie odsetek od kredytów, marż i cen usług bankowych, przy jednocześnie spadających stopach procentowych, mówił w audycji radiowej Jedynki "Po Pierwsze Ekonomia" Marcin Czaplicki, ekonomista PKO Banku Polskiego.

Jak podkreślał gość Polskiego Radia, obecnie podwyżki usług w bankach wynoszą nominalnie jedną dziesiątą procenta naszego koszyka inflacyjnego, czyli jedną dziesiątą naszych wydatków.


Posłuchaj
03:08 PR1_AAC 2020_06_22-06-47-55.mp3 O sytuacji sektora bankowego w dobie koronawirusa, mówił w audycji "Po Pierwsze Ekonomia" w radiowej Jedynce Marcin Czaplicki, ekonomista PKO Banku Polskiego

Bardzo niskie opłaty, marże i odsetki obniżają zyski i rentowność banków

- To bardzo niewiele i stawia banki w trudnej sytuacji, zmusza je do podejmowania decyzji, które zapewnią im zachowanie rentowności – mówił gość radiowej Jedynki.

A ta, według prognoz Związku Banków Polskich zmniejszy się w tym roku o ok. 80 procent, także z powodu rosnącego podatku bankowego i odpisów na bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak wyjaśnia przedstawiciel ZBP Przemysław Barbrich, w sytuacji trzykrotnej obniżki stóp procentowych, zyski banków w znaczący sposób bardzo spadają. Przypomina, że zależą one w znaczący sposób od tzw. marży odsetkowej.

Mniejsze odsetki zmuszają banki do szukania dodatkowych dochodów…

- Spadek zysków oznacza, że banki będą miały coraz mniej pieniędzy na kredyty, a z drugiej strony okres całkowicie bezpłatnej bankowości dobiega końca, gdyż opłaty i prowizje, obok marży odsetkowej  stanowiły zawsze pewne źródło dochodów banków – mówi ekonomista.

Jak jednocześnie dodaje Marcin Czaplicki, banki mają kilka możliwości, aby odzyskać swoją rentowność – wśród nich wymienia wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów dużych przedsiębiorstw.

Drugim sposobem jest podnoszenie stawek operacyjnych, czyli opłat za prowadzenie konta czy wydanie karty kredytowej.

Przed nami konsolidacja sektora bankowego

W okresie długoterminowym może to oznaczać dalszą konsolidację sektora, czyli łączenie placówek bankowych czy przejmowanie banków mniejszych i słabszych przez najsilniejsze jednostki. Docelowo polski sektor bankowy może skonsolidować się do 4-6 najmocniejszych graczy rynkowych.

Błażej Prośniewski, jk