Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Błaszczyk 22.06.2020

Premier: na ratowanie 5 mln miejsc pracy przeznaczyliśmy 100 mld złotych

- Ten ratunek przyszedł w porę - mówił o tarczy antykryzysowej premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że "widzimy porównanie do innych krajów" i wskazał: Hiszpanię, Włochy, Wielką Brytanię, Francję i Belgię. - Tam znacznie gorzej poradzono sobie z pandemią - ocenił szef rządu. 
  • Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że do tej pory rząd przekazał polskim firmom 100 miliardów złotych na ratowanie miejsc pracy
  • Według szefa rządu epidemia koronawirusa jest pod kontrolą, chociaż walka nie została jeszcze wygrana
  • Premier Morawiecki podkreślił, że dzięki wsparciu polska gospodarka poradziła sobie z kryzysem lepiej niż inne kraje europejskie
  • Dodał, że wsparcie rządowe dla polskiej gospodarki daje nadzieję na rychły powrót do normalności i szybką odbudowę gospodarczą Polski
fabryka1200.jpg
W maju sprzedaż detaliczna wyższa niż w kwietniu. Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę

Dziś mija 100 dni od ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego, a co za tym idzie, od rozpoczęcia prac nad tarczą antykryzysową. Na konferencji podsumowującej dotychczasowe działania rządowych programów antykryzysowych, premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że kryzys związany z koronawirusem powodując jednoczesne uderzenie w podaż, popyt, płynność firm, niósł zagrożenie rosnącym bezrobociem.

Czytaj także: 

- Na pytanie, które padało na początku epidemii: czy ratować zdrowie publiczne i życie, czy ratować gospodarkę, trzeba było znaleźć najlepszą możliwą odpowiedź. Ta odpowiedź brzmi: trzeba było ratować gospodarkę po to, by ratować zdrowie i życie obywateli. To połączenie nam się powiodło - ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj
00:27 morawiecki - 100 mld na st dni.mp3 Premier: dzięki wsparciu polska gospodarka poradziła sobie z kryzysem lepiej niż inne kraje europejskie (IAR) 

100 mld złotych

- Powiodło nam się zdaniem największych instytucji analizujących stan walki, stan tej bitwy z koronawirusem, bo pandemia nie jest całkiem za nami. Fakt, że mamy ją w znacznym stopniu pod kontrolą, napawa mnie optymizmem - ocenił szef rządu i dodał, że to "daje szanse na szybki powrót do normalności".

muller 1200 pap.jpg
Rzecznik rządu: nie będzie podwyżki podatków i nie ma mowy o masowych zwolnieniach w budżetówce

- W sto dni po ogłoszeniu stanu epidemii mamy przekazane 100 mld złotych na ratowanie 5 mln miejsc pracy - powiedział premiera. - Ten ratunek przyszedł w porę. Zaznaczył, że "widzimy porównanie do innych krajów" i wskazał: Hiszpanię, Włochy, Wielką Brytanię, Francję i Belgię. - Tam znacznie gorzej poradzono sobie z pandemią. Wzrost bezrobocia sięga kilkuset tysięcy, jak w Hiszpanii czy we Francji - wskazał premier Mateusz Morawiecki. 

- My zareagowaliśmy błyskawicznie i dlatego dzisiaj agencje takie jak Bloomberg pokazują, że nasz pakiet antykryzysowy jest skuteczny. Analitycy ING stwierdzają, że pakiet fiskalny na ratowanie polskich miejsc pracy i polskich przedsiębiorców jest najbardziej szczodry ze wszystkich państw europejskich - podkreślił szef rządu.

industrial-1636390__480_1.jpg
Eksperci: pomoc firmom to szansa na nowoczesne inwestycje, a one pobudzą popyt

"Gotowi na pole position"

Powołując się na kolejne oceny ekspertów, którzy mówią, że Polska najszybciej zapobiegła temu, żeby przedsiębiorcy tracili kontrakty, powiedział: "najmniej kontraktów zostało utraconych, dlatego właśnie m.in. pozwoliliśmy przechować, ocalić miejsca pracy". - Wy doskonale wiecie, szanowni przedsiębiorcy, jak trudno jest ocalić miejsca pracy, jak łatwo jest posłać kogoś na bezrobocie i stracić na zawsze możliwości prowadzenia działalności, możliwości ekspansji na rynki zagraniczne - dodał premier.

Posłuchaj
00:30 morawiecki - 100 mld - setka 2.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o dostrzeżeniu sukcesu Polski przez międzynarodowe instytucje finansowe (IAR)

- Dzisiaj przygotowujemy się do "pole position", do bardzo dobrej pozycji startowej w tej kolejnej fazie walki o jak najszybsze wyjście z koronawirusa - zapewnił.

W czerwcu koniunktura oceniana jest mniej negatywnie niż w maju w większości prezentowanych obszarów gospodarki, przy czym obserwuje się wolniejszą poprawę ocen bieżących niż oczekiwań - podał Główny Urząd Statystyczny. (PAP Biznes) W czerwcu koniunktura oceniana jest mniej negatywnie niż w maju w większości prezentowanych obszarów gospodarki, przy czym obserwuje się wolniejszą poprawę ocen bieżących niż oczekiwań - podał Główny Urząd Statystyczny. (PAP Biznes)

Kluczowa rola prezydenta

- Widzę, obserwując dane, także te dzisiejsze, także te coraz bardziej optymistyczne, o tym, że wbrew przewidywaniom rynkowa sprzedaż detaliczna w maju ma się dużo lepiej, niż założenia rynkowe. Dzisiaj widzę, że mamy szanse na wyjście z kryzysu w kształcie litery V, czyli szybkie odbicie gospodarki. Do tego potrzebna jest zgoda, do tego potrzebne jest dobre rządzenie. Rządzenie razem z prezydentem Andrzejem Dudą - mówił szef rządu.

Posłuchaj
00:24 morawiecki -100 mld - setka 3.mp3 Premier: tarcze antykryzysowe nie byłyby możliwe bez prezydenta Andrzeja Dudy (IAR)

Zaznaczył, że przedsiębiorcy, z którymi spotykał się w ostatnich dniach chwalili wprowadzone przez rząd w tarczach antykryzysowych rozwiązania i podkreślali, że bez nich nie udałoby się ochronić miejsc pracy oraz udziałów w rynku. - Inwestycje publiczne, Plan Dudy, wchodzą dziś w tę przestrzeń brakujących inwestycji w planie makroekonomicznym - zauważył szef rządu.



mbl