Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Adam Kaliński 17.07.2020

Jadwiga Emilewicz: wartość inwestycji amerykańskich w Polsce przekroczyła 38 mld dolarów

Stany Zjednoczone są drugim największym inwestorem zagranicznym w Polsce a firmy z USA są ważnym partnerem w procesie transformacji cyfrowej naszej gospodarki - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jak wskazała wicepremier Jadwiga Emilewicz - Stany Zjednoczone są drugim największym inwestorem zagranicznym w Polsce, zarówno pod względem wartości inwestycji jak i liczby projektów. Podkreśliła też, że w ostatnich latach znacząco zmienił się charakter realizowanych przedsięwzięć.

usa polska 1200.jpg
70 projektów inwestycyjnych z USA ze wsparciem PAIH

- Na znaczeniu zyskały te inwestycje, które wykorzystują potencjał talentów i kompetencji pracowników. Polska jest więc dziś miejscem powstawania innowacji procesowych i know-how, które następnie są stosowane w produktach i usługach amerykańskich firm na całym świecie - mówiła wicepremier na spotkaniu, podczas którego m.in. eksperci, politycy oraz przedstawiciele organizacji badawczych i biznesowych podsumowali ponad 30 lat współpracy polsko-amerykańskiej. Jak poinformowała - wartość inwestycji amerykańskich w Polsce przekroczyła 38 mld dolarów


Posłuchaj
00:31 10529088_2.mp3 Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz o amerykańskich inwestycjach w Polsce. (IAR)

 

Minister zaznaczyła też, że amerykańskie firmy technologiczne stały się stałym partnerem w procesie transformacji cyfrowej polskiej gospodarki.

Obecna na spotkaniu wiceminister rozwoju Olga Semeniuk podkreślała, jak ważnym rolę w procesie inwestycyjnym pełną strefy ekonomiczne. - W Polskiej Strefie Inwestycji mamy aktywnych ok. 100 pozwoleń dla amerykańskich przedsiębiorstw - powiedziała.

Dodała, że najwięcej umów zawarły Katowicka, Wałbrzyska i Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. - Firmy amerykańskie wykorzystują najnowsze technologie produkcji i implementują je w budowanych w Polsce zakładach - zaznaczyła. Dodała, że ważnymi inwestycjami, w których powstają wysokiej jakości miejsca pracy są centra usług wspólnych dla biznesu oraz działy badawczo-rozwojowe.

Przykładem działalności innowacyjnej w Polsce - jak wskazali uczestnicy spotkania - są amerykańskie giganty z sektora technologicznego i IT, takie jak Google, Microsoft, Cisco, Dell, Intel, Motorola. Wskazano też, że każda z nich współpracuje z setkami polskich firm z sektora MŚP, a Google i Microsoft są strategicznymi partnerami technologicznymi w projekcie Chmury Krajowej, która ma szansę znacząco przyśpieszyć transformację cyfrową polskiej gospodarki.

Google logo siedziba free 1200.jpg
Nie tylko Google i Microsoft. Paweł Borys: amerykański biznes chce inwestować w naszym kraju

Biorący udział w spotkaniu prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Tony Housh, zaznaczył, że Polska jest bardzo atrakcyjnym miejscem do prowadzenia biznesu i wyraził nadzieję, że proces inwestycji amerykańskich firm "jeszcze przyśpieszy". Dodał, że swoistego rodzaju sprawdzianem dla przedsiębiorców okazała się pandemia, która pokazała jak wiele spraw biznesowych można załatwić zdalnie.


Posłuchaj
00:18 10529088_1.mp3 Prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Tony Housh - o amerykańskich inwestycjach w Polsce. (IAR)

 

Według raportu przygotowanego przez KPMG inwestycje firm z kapitałem amerykańskim odpowiadają za 11 proc., wartości wszystkich inwestycji zagranicznych w Polsce a wartość zainwestowanego przez nie kapitału szacuje się na ok. 62,7 mld dol.

Zaznaczono, że amerykańskie inwestycje powstają zarówno ze strumienia reinwestycji jak i nowo napływającego kapitału. Z danych KPMG wynika, że w amerykańskich firmach powstało ok. 300 tys. miejsc pracy.

IAR/PAP, PR24, akg