Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Adam Kaliński 23.07.2020

Nawet niewinna pamiątka może sprawić kłopoty. Przed zagraniczną podróżą warto poznać przepisy

Mimo pandemii i związanych z nią restrykcji, ograniczeń w przemieszczaniu się oraz innych obostrzeń - w czasie dwóch popularnych miesiący wakacyjnych, czyli w lipcu i w sierpniu, wielu rodaków decyduje się na zagraniczne wojaże.

Często jednak przed wyjazdem czy wylotem - jesteśmy zainteresowani głównie szczegółami samej wakacyjnej oferty - a już znacznie mniej obowiązującymi w danym kraju przepisami, np. celnymi.

Jednak dla dobra własnego trzeba się w nich co nieco zorientować, jeśli nie chcemy wpaść w tarapaty i zepsuć sobie wypoczynku.

samolot pll lot lądowanie na okęciu free shutter 1200.jpg
Wakacje 2020. Polacy bez przeszkód mogą już podróżować po niemal całej Europie

Dotyczy to zwłaszcza państw spoza Unii Europejskiej, unijne przepisy bowiem są z grubsza ujednolicone, choć i tutaj zdarzają się różnice.

Zasada ogólna jest taka, że przy kontroli celnej obowiązują przepisy państwa, do którego się udajemy.

Nie warto też ryzykować, bo zwłaszcza na lotniskach kontrole bagażu są bardzo skrupulatne, a różne wymyślne i zaawansowane technicznie urządzenia skanujące potrafią wyłapać każdy - nawet starannie ukryty - drobiazg zarówno w przypadku przemytu, jak i wtedy gdy np. przewozimy jakąś - zdawałoby się z pozoru niewinną - pamiątkę, która jednak według przepisów danego kraju może być objęta zakazem wywozu.

Shutterstock wakacje Polska morze 1200.jpg
Wakacje 2020: sprawdź listę państw, do których można wyjechać (lub nie) na urlop

Warto przed wyjazdem do danego państwa zapoznać się z informacjami zawartymi np. na stronie www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Znajdziemy tam wiadomości dotyczące bardzo wielu państw świata, w tym także te odnośnie opłat celnych oraz tego, co z danego kraju wolno wywozić, a czego nie wolno. Dotyczy to również wwozu.

akropol1200.jpg
Paszporty i korytarze zdrowia - czy to grecki sposób na powrót turystów?

Warto również przeglądać internetowe portale poświęcone podróżom, gdzie zawsze znajdziemy wiele wiadomości i ciekawostek dotyczących np. kupna jakiego rodzaju pamiątek - nawet legalnego pochodzenia - w danym kraju lepiej unikać, aby nie mieć potem kłopotów przy przekraczaniu granicy. Zaskakujących informacji na ten właśnie temat znajdziemy bardzo dużo.

ratownik basen wakacje 510.jpg
Biura podróży już oferują wczasy w Bułgarii i Chorwacji. Wkrótce odmrażanie kolejnych kierunków

Jak czytamy na stronach MSZ: "turystów podróżujących po krajach Unii Europejskiej obowiązują ograniczenia ilościowe dotyczące wwozu towarów przeznaczonych do użytku osobistego i nie podlegających odsprzedaży.
Określenie »do użytku osobistego« obejmuje także towary przewożone z przeznaczeniem na prezenty. Sprzedaż jest naruszeniem prawa zagrożonym ich konfiskatą oraz dodatkową karą".

Powszechnie wiadomo, że można mieć kłopoty np. w przypadku wywozu antyków czy starych monet. Bywają jednak i takie przepisy celne, które mogą zaskakiwać.

Dla celnika tłumaczenie, że się czegoś "nie wiedziało", nie jest żadnym tłumaczeniem i na wyrozumiałość raczej nie ma co liczyć, a do tego możemy zostać potraktowani jak przemytnicy, ze wszystkiego tego konsekwencjami.

PR24, akg