Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Kaliński 23.07.2020

Olga Semeniuk: będziemy wspierać inwestycje w mniejszych ośrodkach

Po dwóch latach funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji mamy 556 inwestorów. Teraz przygotowujemy nowelizację przepisów. Chcielibyśmy w większym stopniu wspierać inwestycje w regionach mniej rozwiniętych, w mniejszych i średnich ośrodkach. Rozpoczęliśmy również prace nad nową ustawą o rzemiośle – mówiła w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

- Jeśli chodzi o Polską Strefę Inwestycji to chcielibyśmy również doprecyzować kryteria jakościowe żeby więcej przedsiębiorców mogło skorzystać z Polskiej Strefy inwestycji, lokować tam swoje przedsiębiorstwa – mówiła Olga Semeniuk.

Wyjaśniała, że PSI to magnes na firm, od tych małych do największych przedsiębiorców. Zaznaczyła, że w czasie kryzysu związanego z pandemią COVID-19, w tym najtrudniejszym okresie od marca do maja nie zanotowano aby w PSI wyhamował proces inwestycyjny.

-  Mamy też na przykład 100 zezwoleń i aktywnych umów z firmami, w których głównym kapitałem jest kapitał amerykański. To bardzo dobry prognostyk na przyszły lata, a czas COVID-u nie zweryfikował tego w sposób ujemny – wymieniała wiceminister rozwoju.

- Polscy inwestorzy jednak na pewno nie będą zagrożeni ze strony kapitału  zagranicznego bo najważniejsze inwestycje polskie są mocno chronione i promowane, ale i te największe są koncerny są nam bardzo potrzebne choćby ze względu na wymianę knowhow, doświadczeń, regionalizację towarów i usług w poszczególnych 14 strefach ekonomicznych – mówiła Olga Semeniuk.

inwestycja.jpg
Będą nowe ułatwienia dla inwestorów. MR o bilansie 2 lat Polskiej Strefy Inwestycji

Wskazała też, że kończą się konsultacji nowelizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, w której jest mowa o ograniczaniu obciążeń administracyjnych, skracaniu terminów.


Posłuchaj
19:37 semeniuk.mp3 Gościem audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 była wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Rozmawiała Anna Grabowska.

- Jesteśmy na etapie tworzenia "paszportu inwestora strategicznego", który ma za zadanie zapewnić możliwość korzystania z szybszej procedury uzyskiwania np. pozwoleń czy zatrudniania pracowników (…). Estoński CIT to też jest propozycja, którą przygotowuje Ministerstwo Rozwoju u Ministerstwem Finansów, a która ma zachęcić do inwestycji w Polsce – mówiła Olga Semeniuk.

Poinformowała również o rozpoczętych już pracach nad nową ustawą o rzemiośle.

- Ostatnie 20 lat bardzo zweryfikowało potrzeby rynku jeśli chodzi o rzemiosło, znacznie je unowocześniło. Dlatego chcemy stworzy nową ustawę, która przede wszystkie będzie szła w kierunku rozszerzenia katalogu zawodów rzemieślniczych, usystematyzowania dualnego systemu kształcenia mistrz-uczeń i otrzymywania kwalifikacji zawodowych i tytułu mistrza  - wyjaśniała wiceminister rozwoju.

Wskazała, że będą zawody wymagające dyplomu zawodowego, np. związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, ale też takie, w których wystarczające będą kursy ukończone na terenie UE np. w zawodach związanych z modą czy estetyką.

- Chcielibyśmy, żeby rzemiosło nabrało nowego znaczenia, wygenerowało nowe zawody rzemieślnicze – mówiła Olga Semeniuk.

Zaznaczyła, że ministerstwo wie o problemach finansowych związanych z kształceniem uczniów w rzemiośle dlatego środki te ten cel mają być zwiększone. Musi to być odpowiedzialne spojrzenie, ale promowanie kierunków branżowych jest konieczne.

Anna Grabowska, PR 24, akg