Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Adam Kaliński 31.07.2020

Polski Bon Turystyczny: od jutra można nim płacić

Bon turystyczny to świadczenie, które łączy pomoc dla rodzin ze wsparciem dla sektora turystycznego. Przyjmowanie wniosków rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg powiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że budżet programu to ponad 3,5 mld zł.

– Od początku epidemii rząd koncentrował swoje działania na ochronie miejsc pracy. Teraz kierujemy wsparcie dla branży turystycznej, która bardzo ucierpiała w wyniku epidemii – wyjaśniła minister rodziny.

rower dzieci_1200.jpg
Prezes ZUS: prawie 6,5 mln dzieci jest uprawnionych do otrzymania bonu turystycznego

Oferta dla 6,5 mln dzieci

Polski Bon Turystyczny przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Ma wartość 500 zł., dla dzieci niepełnosprawnych jest to tysiąc złotych. Świadczenie będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im się nie należy.

Aby otrzymać bon należy się zarejestrować przez internet w systemie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego lub bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego zapłacą pomiotowi turystycznemu. Kiedy zapłacą bonem, otrzymają potwierdzenie tej płatności SMS-em.

– Na dzisiaj liczba osób uprawnionych, które będą mogły po północy skorzystać z tego uprawnienia, które posiadają profil na PUE to 1 mln 250 tys. 880 osób – mówi prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Listę miejsc, w których będzie można nim płacić, opublikuje Polska Organizacja Turystyczna. Informacji na temat bonu udziela całodobowa infolinia ZUS pod numerem 22 11 22 111. Na numer ten mogą dzwonić zarówno przedsiębiorcy, którzy będą świadczyć usługi w ramach bonu, jak i rodzice, którzy chcą, by ich dzieci z bonu skorzystały.

Według wyliczeń resortu z bonu będzie mogło skorzystać 6,5 mln dzieci. Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśla, że bon turystyczny będzie można zrealizować jeszcze w te wakacje.

Za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

moze plaża wakacje free pixabay 1200.jpg
Bon turystyczny. Zobacz, w jaki sposób można go wkrótce aktywować

Codziennie tysiąc nowych firm

Minister Jadwiga Emilewicz przypomniała, że bon turystyczny umożliwi wyjazd na wakacje wielu rodzinom, ale jest też formą wsparcia dla branży turystycznej, która bardzo ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa. Zaznaczyła, że ten "innowacyjny instrument" udało się wprowadzić w życie w rekordowo szybkim tempie.

– Do tej pory na liście podmiotów, które będą mogły przyjmować zapłatę w formie bonu, jest ok. 5,6 tys. firm i codziennie rejestruje się tysiąc nowych – powiedziała wicepremier Emilewicz.

Z kolei wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy podkreślił, że bon będzie można realizować także w tzw. sezonie niskim, kiedy ceny usług są niższe.

– Pamiętajmy, że jest on ważny do końca marca 2022 roku – przypomniał.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS