Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Stanisław Brzeg-Wieluński 31.07.2020

Minister cyfryzacji: wirtualne prawo jazdy wejdzie w życie trzy miesiące po publikacji ustawy

-Jeżeli po akceptacji w Senacie nowelizacja ustawy o ruchu drogowym zostanie w najbliższych dniach opublikowana, wtedy może zacząć obowiązywać od października - powiedział Marek Zagórski, szef resortu cyfryzacji w audycji "Ekspres Gospodarczy" Programu 1 Polskiego Radia.  

Minister Marek Zagórski w rozmowie z Błażejem Prośniewskim wyjaśnił na jakim etapie prac znajduje się projekt uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o ruchu drogowych, który umożliwi poruszanie się pojazdem bez posiadania tradycyjnego, fizycznego prawa jazdy. A jego brak nie będzie tak jak dziś skutkował karą pieniężną. 

Aby tak się stało potrzeba do pomysłu e-prawa jazdy wdrożyć np. policję i administrację. Już dziś policja może "wirtualnie" zatrzymać prawo jazdy temu kierowcy, który przekroczył o 50 km/h prędkość w terenie zabudowanym, a który go przy sobie nie ma. 

Warunkiem korzystania z tego udogodnienia jest założenie konta na profilu mObywatel z którego korzysta 1 milion 300 tys. polskich obywateli. Warto go założyć, choćby z tego powodu, że ten cyfrowy model uwierzytelniania będzie dotyczył coraz szerszych relacji na styku obywatel - administracja publiczna.

Już dziś możemy dysponować wirtualnym dowodem osobistym, dowodem rejestracyjnym, samochodową polisą OC, e-receptą, cyfrowym zwolnieniem L4. A także  zamawiać w ten nowy, cyfrowy sposób dokumenty tożsamości takie jak paszport lub dowód osobisty. 

Nowy pakiet przepisów deregulacyjnych umożliwi rejestrację nowego auta bezpośrednio u dealera samochodowego. Pozwoli też na rezygnację z naklejki z hologramem na szybie pojazdu. A także na zdalne sprawdzenie liczby naszych punktów karnych przyznanych nam przez przez policję za jazdę niezgodną z przepisami ruchu drogowego. 

Minister cyfryzacji podkreślił, że wkrótce po uruchomieniu normalnego funkcjonowania szkół i uczelni wyższych, ruszą prace nad wdrażaniem w życie cyfrowej legitymacji ucznia i studenta. Aby w pełni zrezygnować z "fizycznych" dokumentów będzie ustalić wspólny, jednolity dla wszystkich krajów UE standard dokumentów cyfrowych.

Osoby "cyfrowo wykluczone" lub te które wolą tradycyjne dokumenty, wciąż będą mogły posługiwać się plastykowym dowodem osobistym lub prawem jazdy. 

Z uwagi na wciąż duże ryzyko zachorowanie na COVID-19, ministerstwo zaleca korzystanie z aplikacji informującej o możliwości kontaktu z osobą zarażoną.


Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj
05:22 Minister cyfryzacji Marek Zagórski gościem audycji "Ekspres Gospodarczy" ( Błażej Prośniewski PR1) Minister cyfryzacji Marek Zagórski gościem audycji "Ekspres Gospodarczy" ( Błażej Prośniewski PR1)

 


PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw