Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 06.08.2020

Dowód został na wakacjach? Zgłoś zagubienie dokumentu online

Jeśli po powrocie do domu okazało się, że dowód osobisty "postanowił zostać na wakacjach", to nie ma co czekać – trzeba zgłosić utratę dokumentu. Najszybciej można to zrobić online. Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że od początku wakacji z tej możliwości skorzystało już ponad 6 tys. osób.

- Co się może stać, jeśli ktoś o złych zamiarach zdobędzie Wasz dowód? Może np. na Wasze nazwisko wziąć kredyt. To właśnie dlatego nie warto zwlekać ze zgłoszeniem jego utraty. Jeśli zaginiony dokument wyrabialiście całkiem niedawno, czyli jest e-dowodem, w nadziei na jego odnalezienie – zamiast od razu go unieważniać – najpierw możecie go zawiesić na 14 dni. To także można zrobić przez internet – informuje resort cyfryzacji.

shutterstock_laptop plaża 1200.jpg
Masz ważne sprawy przed wyjazdem? Wiele z nich można załatwić online


Rekordowy 29 czerwca

Dniem, kiedy Polacy najczęściej korzystają z możliwości zgłoszenia online utraty dowodu osobistego, jest poniedziałek. W tej kategorii, od początku wakacji, rekordzistą okazał się 29 czerwca. Tylko tego jednego dnia przez internet zgłoszono utratę 315 dokumentów. Dwa tygodnie później, w poniedziałek 13 lipca – 273. A w ostatni poniedziałek – 3 sierpnia – pojawiło się 206 internetowych zgłoszeń.

– W sumie od początku wakacji dokładnie 6232 Polaków zgłosiło przez internet zaginięcie dowodu osobistego – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Rok temu, w tym samym czasie, z tej możliwości skorzystało ponad dwa razy mniej osób. Oczywiście nie jest to dowód na to, że częściej gubimy dokumenty. Nasza usługa jest po prostu coraz bardziej popularna.

Utrata lub uszkodzenie dowodu

Resort zachęca do korzystania z tej formy zgłoszenia. Pierwszy i najważniejszy krok to profil zaufany, z którego korzysta już 7,6 mln Polaków.

Na portalu GOV.pl należy wybierać e-usługę "Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód". To usługa przygotowana dla posiadaczy tradycyjnych dokumentów, czyli tych bez warstwy elektronicznej, a mówiąc jeszcze precyzyjniej – odebranych przed 4 marca 2019 r. Teraz należy wybrać rodzaj zgłoszenia – utrata lub uszkodzenie dowodu. Jeśli jest to zgłoszenie uszkodzenia, trzeba będzie zanieść lub wysłać dowód do urzędu, który go wydał.

– Dokument zostanie unieważniony od razu, gdy zgłosimy jego utratę albo uszkodzenie. Nawet jeśli zrobimy to w nocy lub w weekend. Unieważnienie dowodu osobistego nie wymaga działania urzędnika. System sam zweryfikuje nasze dane – tłumaczy minister Zagórski.

Chwilę później można skorzystać z kolejnej e-usługi "Sprawdź, czy dowód osobisty jest unieważniony lub zawieszony", by upewnić się, że sprawa została załatwiona.

Automatyczne unieważnienie

Jeśli dowód, który zaginął, był nowy, a dokładnie wydany po 4 marca 2019 r., czyli był e-dowodem, przed unieważnieniem można zawiesić.

– Właściciel e-dowodu, który nie wie, gdzie jest jego dokument, ale jednocześnie liczy na to, że go znajdzie – może zawiesić swój dowód na 14 dni – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jeśli w tym czasie nie cofnie zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli zawieszenie zostanie cofnięte w ciągu dwóch tygodni, e-dowód znowu będzie ważny.

Wnioski o zawieszenie i odwieszenie e-dowodu także można zgłaszać przez internet. Wystarczy skorzystać z e-usługi "Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego e-dowodu". W tym przypadku także kluczowe są profil zaufany i wizyta na portalu GOV.PL.

Ministerstwo Cyfryzacji radzi także, by zaginiony lub skradziony dowód zgłosić także w swoim banku.

PolskieRadio24.pl/mc.gov.pl/DoS, md